1- ASJJF - DUMAU ASIA RANKING 2017
Rank Fighter Name Academy Total Points Total Fights
1 Enzo Kuwahara Infight japan 33.00 6
2 Keita Uetsuki Nr jiu-jitsu 22.00 4
3 Tsuyuki Komura Sekitani gold team 21.00 3
4 Keita Yamashita Seishin bjj 21.00 3
5 Adele Boussand Carpe diem 16.60 3
6 Tsukine Komura Sekitani gold team 16.00 2
7 Sota Yoshimura X-treme ebina 14.00 3
8 Kengo Kawamura Pato studio 14.00 3
9 Shyunki Nagai Bjj academy nobushi 13.80 5
10 Haku Anezaki Sekitani gold team 13.20 4
11 Yamada Kodai Paraestra chiba 12.00 3
12 Sayuri Omura Paraestra chiba 12.00 3
13 Yuuki Oki Nr jiu-jitsu 12.00 3
14 Kazuto Tomita Paraestra chiba 12.00 3
15 Ryoma Yamamoto X-treme ebina 12.00 3
16 Furukawa Ren Nex 12.00 3
17 Sora Mihara Tk training center 12.00 3
18 Kobayashi Ouichiro Nex 12.00 3
19 Yutaro Anzai Bull-terrier bon-sai 12.00 3
20 Andrew Wu Hsinchu bjj 11.00 2
21 Masato Kabashima Paraestra nakagawa ide dojo 11.00 2
22 Hana Takahashi Paraestra tb 11.00 2
23 Kaito Ozamoto Paraestra kitakyushu 11.00 2
24 Harumu Hoshino Bjj academy nobushi 11.00 2
25 Rikuto Yasumura Paraestra koga 11.00 2
26 Yuuki Otsu Paraestra koga 11.00 2
27 Joe Shirota Nova uniao japan 11.00 2
28 Akihito Yabu Paraestra nakagawa ide dojo 11.00 2
29 Airu Nakayama Team doushin 11.00 2
30 Ching-chih Hsu Hsinchu bjj 11.00 2
31 Hung-kuan Lin Hsinchu bjj 11.00 2
32 Hanami Watanabe Bull-terrier bon-sai 11.00 2
33 Rei Takabayashi Bull-terrier bon-sai 11.00 2
34 Mizuki Hosokawa Free style 11.00 2
35 Muuga Yano Free style 11.00 2
36 Shidou Watanabe Paraestra nakagawa ide dojo 11.00 2
37 Taichi Fukayama Trust jiu jitsu academy 11.00 2
38 Tamami Yagi Bull-terrier bon-sai 11.00 2
39 Rikuto Yasumura Paraestra koga 11.00 2
40 Jousei Onoto Splash 11.00 2
41 Ryu Ibe Carpe diem 11.00 2
42 Ryo Ito Sora bjj 10.50 5
43 Touma Iwai Tk training center 10.00 1
44 Sara Ida X-treme ebina 10.00 1
45 Mihiro Endo Yawaraya 10.00 1
46 Ja'meir Hieke Ohana bjj misawa / triton fight center japan 10.00 1
47 Ayane Kawabe Nex 10.00 1
48 Kobayashi Ryunosuke Paraestra chiba 10.00 1
49 Yuki Furukawa Carpe diem 10.00 1
50 Rafaela Ayumi silva Infight japan 10.00 1
51 Yamada Kodai Paraestra chiba 10.00 1
52 Yuzuha Nishino Paraestra nakagawa ide dojo 10.00 1
53 Koudai Teraji X-treme ebina 9.60 3
54 Soryu Osada X-treme ebina 9.00 2
55 Ouka Aoki Carpe diem 8.40 4
56 Aiki Shimamoto Free style 7.20 3
57 Shih-chieh Yang Hsinchu bjj 6.60 2
58 Hayato Takeya Paraestra nakagawa ide dojo 6.60 2
59 Ikeda Ayuto Paraestra kitakyushu 6.60 2
60 Macy Martzen Yawaraya 6.60 2
61 Ren Fukumoto Nogata newaza kenkyukai 6.60 2
62 Rikako Toh Paraestra tb 6.60 2
63 Gaia Ando Paraestra koga 6.60 2
64 Ryota Imao Paraestra chiba 6.60 2
65 Masahiro Iwakami Paraestra chiba 6.60 2
66 Yuuya Miyahara Paraestra koga 6.60 2
67 Rasou Murakami Paraestra chiba 6.60 2
68 Akari Yonemoto Bull-terrier bon-sai 6.60 2
69 Kaiki Kanaya Bull-terrier bon-sai 6.60 2
70 Ryûga Katô Bjj dousin 6.60 2
71 Meiri Kato Sekitani gold team 6.60 2
72 Youtarou Hashimoto Paraestra kichijoji 6.60 2
73 Itsuki Yasumura Paraestra kitakyushu 6.60 2
74 Tessyo Naito Sora bjj 6.60 2
75 Rui Yamamoto Tk training center 6.60 2
76 Hirano Uta Tk training center 6.60 2
77 Isabeli Noto Ogawa jiu jitsu 6.60 2
78 Tiago Uaqui Ogawa jiu jitsu 6.60 2
79 Nicolas Saito Ogawa jiu jitsu 6.60 2
80 Yuichiro Sobukawa Bjj dousin 6.60 2
81 Higashika Taishou Nex 6.60 2
82 Ryoma Morimoto Seishin bjj 6.60 2
83 Kotaro Ono Scorpion gym 6.60 2
84 Sora Tuji Free style 6.60 2
85 Wei-che Hsu Hsinchu bjj 6.60 2
86 Cheng ting Huang Hsinchu bjj 6.60 2
87 Eita Mitsui Paraestra chiba 6.60 2
88 Masahro Iwakmi Paraestra chiba 6.60 2
89 Shui Ida X-treme ebina 6.30 3
90 Sari Okiyama Carpe diem 6.00 1
91 Touma Nishitani Gracie barra 6.00 1
92 Norie Ruiz Infight japan 6.00 1
93 Eito Yukawa Free 6.00 1
94 Kaede Kuribayashi Team doushin 6.00 1
95 Tanaka Koutaro Sora bjj 6.00 1
96 Yugo Nagao Tk training center 6.00 1
97 Hitoha Baba Carpe diem 6.00 1
98 Natsuki Ujihara Bull-terrier bon-sai 6.00 1
99 Molly Hanorth Yawaraya 6.00 1
100 Rob Watanabe Paraestra chiba 3.30 2
101 Yusuke Mukai Paraestra chiba 3.30 2
102 Gaku Satou Paraestra chiba 3.00 1
103 Itoi Seinosuke Team legnum 3.00 1
104 Ryusei Hirohashi Paraestra nakagawa ide dojo 3.00 1
105 Yuuri Suda Scorpion gym 3.00 1
106 Seikou U Paraestra tb 3.00 1
107 Jin Guevarra Yawaraya 3.00 1
108 Wang Chun-dao Taiwan bjj 3.00 1
109 Hibiki Saitou Paraestra tb 3.00 1
110 Yu-cheng Chiang Hsinchu bjj 3.00 1
111 Kouta Seino Paraestra tb 3.00 1
112 Rintaro Shirogane Tk training center 3.00 1
113 Kojima Taiyo Axis 3.00 1
114 Chia-pao Lin Hsinchu bjj 3.00 1
115 Riri Murakami Tk training center 3.00 1
116 Oomura Sayuri Paraestra chiba 3.00 1
117 Arissa Kato Sekitani gold team 3.00 1
118 Joe Shirota Nova uniao 3.00 1
119 Seri Yuto Paraestra kitakyushu 3.00 1
120 Bryan Ishihara Rocha jiu jitsu 3.00 1
121 Yamato Waki Paraestra nakagawa ide dojo 3.00 1
122 Tetsuya Imaizumi Bjj dousin 3.00 1
123 Kina Matsui Sekitani gold team 3.00 1
124 Taiga Matsuda Impacto japan b.j.j 3.00 1
125 Seiichiro Sobukawa Bjj dousin 3.00 1
126 Luana Ishi Impacto japan b.j.j 3.00 1
127 Honoka Ueno Paraestra nakagawa ide dojo 3.00 1
128 Saku Horisawa Scorpion gym 3.00 1
129 Pedro Bueno Jaws jiu jitsu academy 3.00 1
130 Kai Ishida Scorpion gym 3.00 1
131 Mei Shibata Bjj dousin 3.00 1