ASJJF DUMAU KOREA INTERNATIONAL JIU JITSU TOURNAMENT 2016

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 K J Competition Team 6 10 7 67
2 John Frankl Jiu Jitsu 3 6 7 40
3 Atos Korea 2 5 4 24
4 Wire Jiu Jitsu 3 2 0 21
5 Tristone 3 2 0 21
6 Team Roots Korea 3 1 3 21
7 Mu Gym 4 0 0 20
8 Paraestra Korea 3 1 0 18
9 Tri-force Jiu-jitsu Academy 3 0 3 18
10 Atos Korea Kriskim 2 2 2 18
11 Tetra Bjj 3 0 1 16
12 Team Passion 2 2 0 16
13 Gile Ribeiro Korea 1 3 2 16
14 Gracie Barra Korea 1 3 1 15
15 Team G J 2 1 0 13
16 Action Reaction 5 2 1 12
17 Techne Bjj 1 2 0 11
18 Sasa Bjj 3 0 0 10
19 Challenge Gym 2 1 1 9
20 Yulha Jiu Jitsu Academy 1 1 0 8
21 Compostura 1 1 0 8
22 Somissions Jiu Jitsu 1 0 1 6
23 Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama 1 0 1 6
24 Free 0 2 0 6
25 Tornado Bjj 1 0 0 5
26 Gracie Barra 1 0 0 5
27 Team M S 1 0 0 5
28 Jiu Jitsu Lab 1 0 0 5
29 Cho Sung Min Jiu Jitsu 1 0 0 5
30 Team H J 1 0 0 5
31 Mobius Bjj 1 0 0 5
32 Grizzly 0 1 1 4
33 Team Honey Badger 0 1 1 4
34 Kj 0 1 0 3
35 Dong Cheon Baek San 0 1 0 3
36 Ogawa Jiu Jitsu 0 1 0 3
37 Team Ywg 0 0 1 1
38 Osj 0 0 1 1

Event Results

male white juvenile light feather
  • 1st * Heesoo Kim Atos Korea
male white juvenile feather
  • 1st Ji Hyuk Won Team Roots Korea
  • 2nd Park Gunwoo Atos Korea Kriskim
male white juvenile light
  • 1st Chan Hyeok Kim Mu Gym
  • 2nd Jungsu Park Grizzly
  • 3rd Lee Jaeyoon Atos Korea Kriskim
male white juvenile middle
  • 1st Jang Youngmin Atos Korea Kriskim
male white juvenile medium heavy
  • 1st * Jaeseon Lee Action Reaction
male white juvenile heavy
  • 1st * Donghyun Kim Action Reaction
male white juvenile open weight
  • 1st Chan Hyeok Kim Mu Gym
  • 2nd Jaeseon Lee Action Reaction
  • 3rd Jungsu Park Grizzly
male white adult rooster
  • 1st Seoungil Kim Team Roots Korea
  • 2nd Dokyun Kim John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Jinhyeon Yang John Frankl Jiu Jitsu
male white adult light feather
  • 1st Do Min Oh K J Competition Team
  • 2nd Ji Ho Lee K J Competition Team
  • 3rd Jonghwa Park Gile Ribeiro Korea
male white adult feather
  • 1st Jinhyuk Cho Paraestra Korea
  • 2nd Hoonmin Kim K J Competition Team
  • 3rd Eunchang Choi Atos Korea
male white adult light
  • 1st Joowon Lee Wire Jiu Jitsu
  • 2nd Hong Sang-jun John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Kiho Hwang K J Competition Team
male white adult middle
  • 1st Kwan Ho Lee K J Competition Team
  • 2nd Bong Guk Baek Paraestra Korea
  • 3rd Jae Hwa Ko Tetra Bjj
male white adult medium heavy
  • 1st Park Joon Woo Tri-force Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Seungtae Yang Action Reaction
  • 3rd Changseong Kim John Frankl Jiu Jitsu
male white adult heavy
  • 1st Jae Jeong Han John Frankl Jiu Jitsu
  • 2nd Myunggyun Ahn Wire Jiu Jitsu
  • 3rd Pil Sung Kang Team Roots Korea
male white adult ultra heavy
  • 1st Sung Min Kang John Frankl Jiu Jitsu
  • 2nd Yu Bin Kim Gracie Barra Korea
male white adult open weight
  • 1st Park Joon Woo Tri-force Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Kyounghoon Lee Kj
  • 3rd Kwan Ho Lee K J Competition Team
male blue adult light feather
  • 1st Hakuto Yamamoto Gracie Barra
  • 2nd Myungsung Kim Dong Cheon Baek San
  • 3rd Wooyong Park Osj
male blue adult feather
  • 1st Ko Youngjoong Tri-force Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Baek Hyunjin K J Competition Team
  • 3rd Seungmoon Baek Gile Ribeiro Korea
male blue adult light
  • 1st Lee Young Mobius Bjj
  • 2nd Sungmin Chu K J Competition Team
  • 3rd Lee Sanghyun Team Ywg
male blue adult middle
  • 1st Doohwan Oh Wire Jiu Jitsu
  • 2nd Park Minjae Gracie Barra Korea
  • 3rd Lee Jungmin Tri-force Jiu-jitsu Academy
male blue adult medium heavy
  • 1st Hyunuk Jang Action Reaction
  • 2nd Giho Yeam Team G J
  • 3rd Dae Kwang Lee John Frankl Jiu Jitsu
male blue adult heavy
  • 1st Do Eui Moon Team Roots Korea
  • 2nd Seung-il Kim Wire Jiu Jitsu
  • 3rd Junyoung Kim John Frankl Jiu Jitsu
male blue adult ultra heavy
  • 1st Dongki Kim Tristone
  • 2nd Kim Youngsik Techne Bjj
  • 3rd Jongtae Son Atos Korea
male blue adult open weight
  • 1st Hyunwoo Kang John Frankl Jiu Jitsu
  • 2nd Dongki Kim Tristone
  • 3rd Hyunuk Jang Action Reaction
male purple adult light feather
  • 1st In Suk Seo Tetra Bjj
  • 2nd Hyun Jong Park K J Competition Team
male purple adult feather
  • 1st Jeong Ho Cheon Mu Gym
  • 2nd Hyukmin Park John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Jihong Jeong Team Roots Korea
male purple adult light
  • 1st Youngjun Kim Mu Gym
  • 2nd Junghoon Kang Free
  • 3rd Jaeho Yang K J Competition Team
male purple adult medium heavy
  • 1st Lee Dongyoung Tristone
  • 2nd Jin Gu Yoon Gile Ribeiro Korea
male purple adult heavy
  • 1st Jeongho Lee Tornado Bjj
male purple adult open weight
  • 1st Lee Dongyoung Tristone
  • 2nd Junghoon Kang Free
  • 3rd Jihong Jeong Team Roots Korea
male brown adult light
  • 1st Yoonho Jung Yulha Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Hoki Takasu Ogawa Jiu Jitsu
male brown adult medium heavy
  • 1st David Kim Jiu Jitsu Lab
  • 2nd Hyeon Rae Lee Techne Bjj
male brown adult open weight
  • 1st Hyeon Rae Lee Techne Bjj
  • 2nd Yoonho Jung Yulha Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Dae Woong Lee John Frankl Jiu Jitsu
male white master rooster
  • 1st * Dae Yong Kim Sasa Bjj
male white master light feather
  • 1st Yoon Joung Sung K J Competition Team
male white master feather
  • 1st Hak Ryul Kim Gracie Barra Korea
  • 2nd Daewang Lee Team Roots Korea
  • 3rd Joonghyun Kim Tri-force Jiu-jitsu Academy
male white master light
  • 1st Youngdong Choi Team H J
  • 2nd Hyuckjin Kwon John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Michael Coulson Atos Korea Kriskim
male white master middle
  • 1st Gi Suk Shin Wire Jiu Jitsu
  • 2nd Kwon Dooyeong Atos Korea
  • 3rd Jaeyoung Jeong Atos Korea
male white master medium heavy
  • 1st Jeongho Bae Team G J
  • 2nd Hyun Seok Jung K J Competition Team
  • 3rd Chulhee Yoon Atos Korea
male white master heavy
  • 1st Sanghurn Park Paraestra Korea
  • 2nd Oh Seungill Atos Korea Kriskim
male white master super heavy
  • 1st Taerim Jang Cho Sung Min Jiu Jitsu
  • 2nd Park Yongsong Gracie Barra Korea
male white master open weight
  • 1st Jeongho Bae Team G J
  • 2nd Hyuckjin Kwon John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Youngsam Kim Team Honey Badger
male blue master light feather
  • 1st Seon-hyeon Kim Sasa Bjj
  • 2nd Jeong Deokhan Atos Korea
male blue master feather
  • 1st Jong Chan Kim Sasa Bjj
  • 2nd Gyeonggi Kim Gile Ribeiro Korea
male blue master light
  • 1st Sungwook Lee Somissions Jiu Jitsu
  • 2nd Euijong Kim Team Honey Badger
  • 3rd Hyunjoong Kim Tri-force Jiu-jitsu Academy
male blue master middle
  • 1st Myung Soo Lee Team M S
  • 2nd Kang Young Min Compostura
  • 3rd Youngjae Lee Somissions Jiu Jitsu
male blue master medium heavy
  • 1st Young Sun Ahn K J Competition Team
  • 2nd Sungyoung Kim Tristone
  • 3rd Jeremiah Oh Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
male blue master heavy
  • 1st Jae Hee Han K J Competition Team
  • 2nd Yeunha Hwang K J Competition Team
  • 3rd Kim Sung Won Gracie Barra Korea
male blue master super heavy
  • 1st Yang Keun Oh Atos Korea
male blue master open weight
  • 1st Jeremiah Oh Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
  • 2nd Yang Keun Oh Atos Korea
  • 3rd Young Sun Ahn K J Competition Team
male purple master feather
  • 1st Kwak Jaehee Compostura
  • 2nd Daerip Yoo Challenge Gym
male purple master middle
  • 1st Soon-myung Yoon Paraestra Korea
  • 2nd Donghyuk Yeom Atos Korea
male purple master ultra heavy
  • 1st * Junghyeon Son Challenge Gym
male purple master open weight
  • 1st Junghyeon Son Challenge Gym
  • 2nd Donghyuk Yeom Atos Korea
  • 3rd Daerip Yoo Challenge Gym
female white juvenile feather
  • 1st * Suin Choi Action Reaction
female white juvenile open weight
  • 1st * Suin Choi Action Reaction
female white adult rooster
  • 1st Jina Choi Atos Korea Kriskim
  • 2nd Nanhee Woo Gile Ribeiro Korea
  • 3rd Seohyun Chang John Frankl Jiu Jitsu
female white adult light feather
  • 1st Eunju Shin K J Competition Team
  • 2nd Sanghui Cho John Frankl Jiu Jitsu
  • 3rd Sujin Im K J Competition Team
female white adult feather
  • 1st Sulah No Gile Ribeiro Korea
  • 2nd Hyeonkyeong Choe K J Competition Team
  • 3rd Miri Seo K J Competition Team
female white adult light
  • 1st Jisu Kim Team Passion
  • 2nd Dahae Kim Team Passion
  • 3rd Seoyeon Yu K J Competition Team
female white adult middle
  • 1st Yoon Seol Tetra Bjj
  • 2nd Mi Young Jun K J Competition Team
female white adult open weight
  • 1st Jisu Kim Team Passion
  • 2nd Eunju Shin K J Competition Team
  • 3rd Sanghui Cho John Frankl Jiu Jitsu
female blue adult open weight
  • 1st Kira Sung Tetra Bjj
  • 2nd Ji Eun Park Team Passion