DUMAU KANSAI JIU JITSU CHAMPIONSHIP 2016

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Team Legnum 13 11 9 107
2 Tree Rul Bjj 9 6 4 62
3 Gracie Barra 7 5 5 50
4 Impacto Japan B.j.j 5 5 4 44
5 Tokai Bjj 6 1 1 34
6 Rocha Jiu Jitsu 3 4 1 28
7 Jiusenkan 0 7 7 28
8 Mma Dojo Cobra Kai 4 0 1 21
9 Paraestra Izumi 1 4 2 19
10 Nr Jiu-jitsu 3 1 0 18
11 Paraestra Higashi Osaka 1 4 1 18
12 Guego Bjj Team 1 3 2 16
13 Kussano Team 2 1 0 13
14 Number 8 Workout Studio 2 1 0 13
15 Seishinkan 2 0 2 12
16 Shooto Gym Blows 1 2 1 12
17 Soujiukai Sendai 2 0 1 11
18 Kyoto Uji Bjj 1 2 0 11
19 Kz Factory Himeji 2 0 0 10
20 Fujita Jiu-jitsu 2 0 0 10
21 Kaijiuoukoku 1 1 1 9
22 Triskelion Jiu Jitsu 0 3 0 9
23 Tri-force Osaka 1 1 0 8
24 Nex 1 1 0 8
25 Paraestra Nakagawa Ide Dojo 1 1 0 8
26 Paraestra Osaka 1 0 2 7
27 Free 1 0 2 7
28 Paraestra Kakogawa 1 0 1 6
29 Blows 1 0 1 6
30 Yao Bjj 1 0 1 6
31 Sol Rosto Jiu Jitsu 0 2 0 6
32 Newaza-world Hanshin 0 2 0 6
33 Alegria Bjj 0 2 0 6
34 Farol 0 2 0 6
35 Saikoo Jiu Jitsu Japan 1 0 0 5
36 Free Style 1 0 0 5
37 Wajitsu Keishukai Hyogo 1 0 0 5
38 Kyoto Nanige 1 0 0 5
39 Gott Kan 1 0 0 5
40 Reversal Gym Shinjuku Me We 1 0 0 5
41 Seirin Bjj 1 0 0 5
42 Tk Training Center 1 0 0 5
43 Soho Taijutsu 1 0 0 5
44 G-free 0 1 1 4
45 Takadanobaba Dojo 0 1 0 3
46 Paraestra Higashi Osaka 0 1 0 3
47 Infinity 0 1 0 3
48 Purebred Tottori 0 1 0 3
49 Carpe Diem Hope 0 1 0 3
50 Ash 0 0 1 1
51 Shooto Gym Kobe 0 0 1 1
52 Newaza World Ehime 0 0 1 1
53 G.o.jiu-jitsu 0 0 1 1
54 Jiu-shin Kai 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Free Style 7 4 0 47
2 Jiusenkan 4 3 0 29
3 Nr Jiu-jitsu 3 2 2 23
4 Tree Rul Bjj 4 2 1 22
5 Seishin Bjj 2 2 4 20
6 Paraestra Izumi 1 2 1 12
7 Paraestra Nakagawa Ide Dojo 2 0 0 10
8 Gracie Barra 1 1 1 9
9 Rocha Jiu Jitsu 1 1 1 9
10 Paraestra Gifu 1 1 0 8
11 Team Legnum 1 2 1 7
12 Scorpion Gym 0 2 1 7
13 Farol 1 0 0 5
14 Impacto Japan B.j.j 0 1 1 4
15 Tk Training Center 0 1 0 3
16 Carpe Diem 0 1 0 3
17 Gracie Barra Japan 0 1 0 3
18 Kussano Team 0 0 1 1
19 Tri-force Gotanda 0 0 1 1

Event Results

male white toddler rooster
  • 1st Ayla Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Akihito Yamanaka Gracie Barra
male white kindergarten feather
  • 1st Keita Uetsuki Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Yuuri Suda Scorpion Gym
  • 3rd Kiyomasa Yamanaka Gracie Barra
male white kindergarten light
  • 1st Muuga Yano Free Style
  • 2nd Rintaro Shirogane Tk Training Center
male grey kindergarten middle
  • 1st Hiyuto Sumimura Free Style
  • 2nd Aily Kagami Impacto Japan B.j.j
male white youth feather
  • 1st Aiki Shimamoto Free Style
  • 2nd Yuuki Oki Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Don Nagase Rocha Jiu Jitsu
male grey youth light
  • 1st Ruito Yano Free Style
  • 2nd Ibuki Furutani Paraestra Izumi
  • 3rd Taichi Uetsuki Nr Jiu-jitsu
male grey youth middle
  • 1st Shidou Watanabe Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Ryotaro Hattori Paraestra Izumi
  • 3rd Keita Yamashita Seishin Bjj
male yellow youth medium heavy
  • 1st * Kouga Nakanishi Team Legnum
male white pre teen middle
  • 1st Tsuyoshi Kitayama Paraestra Izumi
  • 2nd Kouki Nishida Seishin Bjj
male grey pre teen rooster
  • 1st Yukito Watanabe Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Yuji Nagase Rocha Jiu Jitsu
male grey pre teen light
  • 1st Ryouya Sugitani Free Style
  • 2nd Itsuki Takahashi Carpe Diem
  • 3rd Koshiro Tanimoto Paraestra Izumi
male grey pre teen medium heavy
  • 1st Keisei Iwai Jiusenkan
  • 2nd Taichi Shiraishi Seishin Bjj
  • 3rd Kento Taniguchi Seishin Bjj
male yellow pre teen light
  • 1st * Sakuya Ito Tree Rul Bjj
male yellow pre teen medium heavy
  • 1st Kengo Nagase Farol
  • 2nd Kaito Ono Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Ryo Horikawa Tri-force Gotanda
male grey junior teen feather
  • 1st Kyousuke Yamashita Seishin Bjj
  • 2nd Moeri Suda Scorpion Gym
  • 3rd Hinata Kimoto Team Legnum
male grey junior teen light
  • 1st Fernando Hashimoto Tree Rul Bjj
  • 2nd Kousuke Sugitani Free Style
male yellow junior teen medium heavy
  • 1st Pedro Nakano Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Tatumi Yamada Paraestra Gifu
  • 3rd Gustavo Franco Tree Rul Bjj
male yellow junior teen super heavy
  • 1st Kouki Iwai Jiusenkan
  • 2nd Oura Suda Free Style
  • 3rd Teppei Yamamoto Seishin Bjj
male orange junior teen light
  • 1st Homare Sugio Gracie Barra
  • 2nd Vinicius Sato Tree Rul Bjj
male orange teen feather
  • 1st Hiroto Kishida Jiusenkan
  • 2nd Toru Yamashita Jiusenkan
  • 3rd Arata Honda Seishin Bjj
male orange teen light
  • 1st Kouhei Yamamoto Seishin Bjj
  • 2nd Takeuti Eiji Team Legnum
  • 3rd Akira Yano Kussano Team
male orange teen middle
  • 1st Cesar Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Kou Ikeda Jiusenkan
male blue juvenile open weight
  • 1st * Lucas Ueno Tree Rul Bjj
male white adult rooster
  • 1st Masanori Tomita Free Style
  • 2nd Iida Syouya Number 8 Workout Studio
male white adult light feather
  • 1st Hiroshi Ogawa Nex
  • 2nd Tomita Yuu Team Legnum
  • 3rd Shun Takada Team Legnum
male white adult feather
  • 1st Sho Saito Team Legnum
  • 2nd Kenta Tsurii Paraestra Izumi
  • 3rd Sakurai Shu Team Legnum
male white adult light
  • 1st Kazuya Uematsu Kaijiuoukoku
  • 2nd Hashimoto Masaaki Gracie Barra
  • 3rd Kaichi Taniguchi Team Legnum
male white adult middle
  • 1st Kazuo Maeno Saikoo Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Felipe Valim Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Sergey Kamaev Mma Dojo Cobra Kai
male white adult heavy
  • 1st Mori Daichi Gracie Barra
  • 2nd Brodie Watkins Tri-force Osaka
male white adult open weight
  • 1st Sakurai Shu Team Legnum
  • 2nd Hiroshi Ogawa Nex
  • 3rd Ryuta Nishiki Jiusenkan
male blue adult rooster
  • 1st Hiago Oliveira Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Thiago Ueno Tree Rul Bjj
  • 3rd Yamamoto Yuuki Ash
male blue adult light feather
  • 1st Hakuto Yamamoto Gracie Barra
  • 2nd Lucas Ueno Tree Rul Bjj
  • 3rd Daiki Yonekura Newaza World Ehime
male blue adult feather
  • 1st Matheus Onda Tokai Bjj
  • 2nd Takanori Kanda Jiusenkan
  • 3rd Hamasaki Sho Free
male blue adult light
  • 1st Luiz Takayama Tokai Bjj
  • 2nd Hiroyuki Ishii Takadanobaba Dojo
  • 3rd Daiske Hirosaka Team Legnum
male blue adult middle
  • 1st Onishi Shohe Team Legnum
  • 2nd Eiji Koehler Shooto Gym Blows
male blue adult heavy
  • 1st Yu Murakami Reversal Gym Shinjuku Me We
  • 2nd Akitoshi Kimura Team Legnum
  • 3rd Masayuki Harada Jiusenkan
male blue adult ultra heavy
  • 1st Willian Iwamizu Tokai Bjj
  • 2nd Juan Olivares Alegria Bjj
  • 3rd Jaks Monteiro Guego Bjj Team
male blue adult open weight
  • 1st Matheus Onda Tokai Bjj
  • 2nd Willian Iwamizu Tokai Bjj
  • 3rd Luiz Takayama Tokai Bjj
male purple adult light feather
  • 1st Masayuki Yoshioka Team Legnum
  • 2nd Lucas Tahira Rocha Jiu Jitsu
  • 3rd Kanio Ueda Jiu-shin Kai
male purple adult light
  • 1st Koichiro Furuta Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 2nd Tanaka Takahiro Team Legnum
  • 3rd Shun Fukazawa Blows
male purple adult ultra heavy
  • 1st Jeffrey Carsley Fujita Jiu-jitsu
  • 2nd Hironobu Miyamoto Sol Rosto Jiu Jitsu
male purple adult open weight
  • 1st Jeffrey Carsley Fujita Jiu-jitsu
  • 2nd Koichiro Furuta Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Lucas Tahira Rocha Jiu Jitsu
male brown adult feather
  • 1st Masashi Kameda Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
male brown adult light
  • 1st Goto Takuma Soujiukai Sendai
  • 2nd Marcio Medeiros Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Kanai Shu Paraestra Kakogawa
male brown adult ultra heavy
  • 1st Hiroto Hayashi Seishinkan
male brown adult open weight
  • 1st Hiroto Hayashi Seishinkan
  • 2nd Kazuki Nagase Farol
  • 3rd Marcio Medeiros Impacto Japan B.j.j
male black adult light feather
  • 1st Takahito Yoshioka Team Legnum
  • 2nd Takashi Goto Team Legnum
  • 3rd Kensuke Kobayashi G-free
male black adult light
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Katsuyoshi Hayashi G-free
  • 3rd Ryuji Sugano Jiusenkan
male black adult middle
  • 1st Rogerio Cristo Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Motoki Ito Jiusenkan
  • 3rd Flavio Bueno Free
male black adult medium heavy
  • 1st Leandro Kussano Kussano Team
  • 2nd Toshikazu Shiragami Jiusenkan
  • 3rd Walter Franco Tree Rul Bjj
male black adult open weight
  • 1st Leandro Kussano Kussano Team
  • 2nd Motoki Ito Jiusenkan
  • 3rd Ryuji Sugano Jiusenkan
male white master light feather
  • 1st Naoki Kawamoto Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Shintaro Tsuji Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Yousuke Yamashita Paraestra Izumi
male white master feather
  • 1st Sasabe Takaaki Team Legnum
  • 2nd Hayato Nisiguchi Paraestra Izumi
  • 3rd Hanada Takamichi G.o.jiu-jitsu
male white master light
  • 1st Jyunya Kawashima Free
  • 2nd Sandro Murakawa Guego Bjj Team
male white master open weight
  • 1st Sasabe Takaaki Team Legnum
  • 2nd Okada Ayumu Triskelion Jiu Jitsu
  • 3rd Shintaro Tsuji Paraestra Higashi Osaka
male blue master rooster
  • 1st Yusuke Shirogane Tk Training Center
  • 2nd Takahide Kagawa Paraestra Higashi Osaka
male blue master light feather
  • 1st Shinichiro Naito Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Mituru Kajiwara Kaijiuoukoku
  • 3rd Hidetoshi Shigetani Team Legnum
male blue master feather
  • 1st Nishida Atsushi Team Legnum
  • 2nd Koichi Murata Paraestra Izumi
  • 3rd Hideki Kobayashi Kaijiuoukoku
male blue master light
  • 1st Kenichi Nakayama Tri-force Osaka
  • 2nd Bruno Xavier Tree Rul Bjj
  • 3rd Naoki Kouda Seishinkan
male blue master open weight
  • 1st Bruno Xavier Tree Rul Bjj
  • 2nd Kota Matsuura Team Legnum
  • 3rd Hidetoshi Shigetani Team Legnum
male purple master feather
  • 1st Mitsuyasu Ikegami Soujiukai Sendai
  • 2nd Nishiumi Manabu Jiusenkan
  • 3rd Sacha Greif Paraestra Osaka
male purple master middle
  • 1st Takaaki Yamamoto Kz Factory Himeji
  • 2nd Nobuaki Goto Triskelion Jiu Jitsu
male purple master open weight
  • 1st Takaaki Yamamoto Kz Factory Himeji
  • 2nd Nobuaki Goto Triskelion Jiu Jitsu
  • 3rd Mitsuyasu Ikegami Soujiukai Sendai
male brown master light feather
  • 1st Shinya Nakamura Kyoto Nanige
  • 2nd Lindomar Silva Kussano Team
  • 3rd Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
male brown master feather
  • 1st Kengo Ito Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Kanda Tatsuya. Newaza-world Hanshin
  • 3rd Fernando Imafuku Impacto Japan B.j.j
male brown master medium heavy
  • 1st Yoshihiro Hirama Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Kazuki Nagase Farol
male brown master open weight
  • 1st Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yoshihiro Hirama Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Fernando Imafuku Impacto Japan B.j.j
male black master feather
  • 1st Mitsuhara Mitsui Tree Rul Bjj
male black master open weight
  • 1st Mitsuhara Mitsui Tree Rul Bjj
male white senior 1 light feather
  • 1st Akihito Tanigaki Gott Kan
  • 2nd Kanji Ryomoto Shooto Gym Blows
  • 3rd Yasushi Sakakibara Gracie Barra
male white senior 1 feather
  • 1st Masanori Sugio Gracie Barra
  • 2nd Takehiko Ikeda Jiusenkan
  • 3rd Tuyosi Okuda Paraestra Osaka
male white senior 1 light
  • 1st Junya Murata Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Nakano Kazuya Kyoto Uji Bjj
male white senior 1 middle
  • 1st Kawashaki Takashi Number 8 Workout Studio
  • 2nd Singean Harney Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Christian Monteiro Guego Bjj Team
male white senior 1 open weight
  • 1st Junya Murata Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Christian Monteiro Guego Bjj Team
  • 3rd Takehiko Ikeda Jiusenkan
male blue senior 1 light feather
  • 1st Akira Okada Wajitsu Keishukai Hyogo
  • 2nd Saburo Kitao Infinity
  • 3rd Masato Inui Shooto Gym Blows
male blue senior 1 light
  • 1st Masafumi Yamanaka Paraestra Izumi
  • 2nd Yusaku Soeda Newaza-world Hanshin
male blue senior 1 open weight
  • 1st Akitoshi Kimura Team Legnum
  • 2nd Masafumi Yamanaka Paraestra Izumi
  • 3rd Akihiko Saito Seishinkan
male purple senior 1 light feather
  • 1st Keisuke Hirota Kyoto Uji Bjj
  • 2nd Romulo Tanaka Rocha Jiu Jitsu
  • 3rd Sakamoto Tatsuya Team Legnum
male purple senior 1 feather
  • 1st Masahide Iwamura Soho Taijutsu
  • 2nd Seishi Yoshizawa Sol Rosto Jiu Jitsu
male purple senior 1 open weight
  • 1st Izumi Yuusuke Team Legnum
male black senior 1 open weight
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Rogerio Cristo Rocha Jiu Jitsu
  • 3rd Walter Franco Tree Rul Bjj
male white senior 2 rooster
  • 1st Matsuba Noriaki Number 8 Workout Studio
  • 2nd Tatsuya Kumagawa Impacto Japan B.j.j
male white senior 2 feather
  • 1st Masanori Mizushima Blows
  • 2nd Hideo Iwai Team Legnum
male blue senior 2 light feather
  • 1st Isamu Yamasita Shooto Gym Blows
  • 2nd Msashi Fujimoto Alegria Bjj
  • 3rd Tomomi Takemoto Paraestra Izumi
male blue senior 2 feather
  • 1st Takamasa Kawase Paraestra Kakogawa
  • 2nd Mikasa Hirokazu Gracie Barra
  • 3rd Muneharu Mouri Shooto Gym Kobe
male blue senior 2 light
  • 1st Elias Santiago Gracie Barra
  • 2nd Eiji Sugaru Team Legnum
  • 3rd Hideaki Kanazawa Team Legnum
male blue senior 2 heavy
  • 1st Fumihito Nao Paraestra Osaka
  • 2nd Masayuki Yosimoto Kyoto Uji Bjj
male blue senior 2 open weight
  • 1st Eiji Sugaru Team Legnum
  • 2nd Hideaki Kanazawa Team Legnum
male purple senior 2 light feather
  • 1st Takeshi Abiru Seirin Bjj
  • 2nd Junichi Ohashi Team Legnum
male purple senior 2 feather
  • 1st Kouichi Shibaguchi Paraestra Higashi Osaka
  • 2nd Makoto Doi Gracie Barra
male purple senior 2 middle
  • 1st Turuta Kazusi Team Legnum
  • 2nd Marcos Murakami Guego Bjj Team
  • 3rd Yasushi Yoshida Gracie Barra
male purple senior 2 heavy
  • 1st Nobuhiro Higashiuchi Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Mikiya Hamada Purebred Tottori
male purple senior 2 open weight
  • 1st Marcos Murakami Guego Bjj Team
  • 2nd Kouichi Shibaguchi Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Makoto Doi Gracie Barra
male white senior 3 feather
  • 1st Toshiyuki Niwa Team Legnum
  • 2nd Noritake Yasuo Carpe Diem Hope
  • 3rd Hosoda Minoru Yao Bjj
male white senior 3 open weight
  • 1st Hosoda Minoru Yao Bjj
  • 2nd Toshiyuki Niwa Team Legnum
  • 3rd Yasuyuki Yamao Jiusenkan
male blue senior 3 middle
  • 1st * Munehiko Sakamoto Gracie Barra
male blue senior 3 heavy
  • 1st Naohiro Mori Gracie Barra
  • 2nd Tooru Kinoshita Team Legnum
male blue senior 3 open weight
  • 1st Munehiko Sakamoto Gracie Barra
  • 2nd Naohiro Mori Gracie Barra
  • 3rd Tooru Kinoshita Team Legnum
male purple senior 3 light
  • 1st Masumi Takano Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Takaharu Kawata Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Funabiki Kouichi Gracie Barra
male purple senior 3 open weight
  • 1st Nobuhiro Higashiuchi Nr Jiu-jitsu
female white kindergarten feather
  • 1st Koharu Akasaka Free Style
  • 2nd Nisiyama Misa Team Legnum
female white youth feather
  • 1st Seari Sumimura Free Style
  • 2nd Hiyori Nishiki Jiusenkan
  • 3rd Wakana Ono Nr Jiu-jitsu
female white pre teen light
  • 1st Anjyu Nishiki Jiusenkan
  • 2nd Marjory Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Hikari Miyashita Impacto Japan B.j.j
female white pre teen middle
  • 1st Ai Yoshinaga Paraestra Gifu
  • 2nd Washisaka Kurumi Gracie Barra Japan
  • 3rd Rio Naeda Scorpion Gym
female white pre teen medium heavy
  • 1st Satoko Oki Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Mio Sakagami Free Style
female grey pre teen heavy
  • 1st Yoko Oki Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Aiko Maruyama Free Style
female white adult light feather
  • 1st Nagisa Takata Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Aline Ruiz Tree Rul Bjj
female white adult feather
  • 1st Milena Kaori Tree Rul Bjj
  • 2nd Chihiro Yoshida Nr Jiu-jitsu
female white adult light
  • 1st Tamires Yokoo Tokai Bjj
  • 2nd Agatha Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Dalva Imamura Tree Rul Bjj
female white adult open weight
  • 1st Flavia Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Agatha Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Dalva Imamura Tree Rul Bjj
female blue adult feather
  • 1st Luana Dias Tokai Bjj
  • 2nd Fernanda M. Cristo Rocha Jiu Jitsu
  • 3rd Kanon Kishida Jiusenkan
female blue adult light
  • 1st Ingrid Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Zhou Yuan Gracie Barra
female blue adult open weight
  • 1st StĂ©phanie Imamura Tree Rul Bjj
  • 2nd Kanon Kishida Jiusenkan
  • 3rd Zhou Yuan Gracie Barra