ASJJF ALL JAPAN JIU JITSU TOURNAMENT 2016

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Carpe Diem 7 2 4 45
2 Impacto Japan B.j.j 6 1 0 33
3 Nova Uniao 2 6 2 30
4 Tree Rul Bjj 3 4 1 28
5 Vanguard Jiu Jitsu Japan 3 4 0 27
6 Rb Academy 4 1 0 23
7 Strapple Ohana 3 0 2 17
8 Rrt 2 2 0 16
9 Sora Bjj 2 1 1 14
10 Over Limit Jiu Jitsu Association 2 1 1 14
11 Futawa Jiu Jitsu 1 2 1 12
12 Infight Japan 1 2 0 11
13 Visca 1 1 2 10
14 Submit 0 3 1 10
15 Brave Heart 1 1 0 8
16 Grabaka Jiu-jitsu Club 1 1 0 8
17 Carlos Toyota Bjj 1 0 3 8
18 Rocha Jiu Jitsu 1 0 1 6
19 Miburo 1 0 1 6
20 Gracie Barra Japan 1 0 0 5
21 Sendai Jiu-jitsu Academy 1 0 0 5
22 Strapple Toride Jiu Jitsu Academy 1 0 0 5
23 Itadaki Jiu-jitsu 1 0 0 5
24 Damm Fight Japan 1 0 0 5
25 Pogona Club Gym 0 1 2 5
26 Paraestra Hachioji 0 1 1 4
27 Minami Kawachi Jiu-jitsu Club 0 1 1 4
28 Kjc 0 1 1 4
29 Shoji Jiu-jitsu Matsue 0 1 1 4
30 Mars Jiu Jitsu Club Nakano Dojo 0 1 0 3
31 Bjj Academy Nobushi 0 1 0 3
32 Newaza World Chiyoda 0 1 0 3
33 Taiwan Bjj 0 1 0 3
34 Gymnashion Sapporo 0 1 0 3
35 Barbosa Japan Tokyo 0 1 0 3
36 Paraestra Shibuya 0 1 0 3
37 Wizard Mma Gym 0 1 0 3
38 Blue Max 0 0 1 1
39 Wajitsu Keisyukai Otemachi Dojo 0 0 1 1
40 Paraestra Chiba 0 0 1 1
41 Nexusense 0 0 1 1
42 Physical Space Bjj Ogikubo 0 0 1 1
43 Paraestra Koga 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Tree Rul Bjj 5 0 0 25
2 Paraestra Koga 3 2 1 22
3 Infight Japan 3 1 0 18
4 Paraestra Chiba 1 4 0 17
5 Nova Uniao 0 5 2 17
6 Strapple Ohana 1 2 1 12
7 Carpe Diem 1 1 3 11
8 Rocha Jiu Jitsu 2 0 0 10
9 Paraestra Koiwa 0 2 0 6
10 Uprising Jiu Jitsu 1 0 0 5
11 Tri-force Gotanda 1 0 0 5
12 Sakado Training Center 0 1 0 3

Event Results

male white youth feather
  • 1st Don Nagase Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Rikuto Yasumura Paraestra Koga
  • 3rd Yuuki Otsu Paraestra Koga
male white youth light
  • 1st Enzo Kuwahara Infight Japan
  • 2nd Hiroki Karashima Paraestra Chiba
  • 3rd Yuki Furukawa Carpe Diem
male white youth middle
  • 1st Ryota Imao Paraestra Chiba
  • 2nd Ishihara Ryota Nova Uniao
  • 3rd Ryu Ibe Carpe Diem
male white youth medium heavy
  • 1st Yuuya Miyahara Paraestra Koga
  • 2nd Reo Terada Strapple Ohana
male white youth super heavy
  • 1st Rei Sugaya Paraestra Koga
  • 2nd Lyle Kiyokawa Sakado Training Center
male grey pre teen light
  • 1st Gustavo Mikio Infight Japan
  • 2nd Itsuki Takahashi Carpe Diem
  • 3rd Tomoki Ohno Carpe Diem
male yellow pre teen light
  • 1st Sakuya Ito Tree Rul Bjj
  • 2nd Sasaki Syunma Paraestra Chiba
  • 3rd Seiryu Masada Strapple Ohana
male yellow pre teen middle
  • 1st Ryo Horikawa Tri-force Gotanda
  • 2nd Yuuri Chiku Paraestra Koga
male yellow pre teen medium heavy
  • 1st Alex Kulyk Uprising Jiu Jitsu
  • 2nd Raon Iju Paraestra Koiwa
male white junior teen light
  • 1st Gabriel Nishioka Infight Japan
  • 2nd Nina Terada Strapple Ohana
  • 3rd Sekine Keito Nova Uniao
male white junior teen middle
  • 1st Fernando Hashimoto Tree Rul Bjj
  • 2nd Tooki Iso Paraestra Chiba
male white junior teen heavy
  • 1st Pedro Nakano Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Bamba Yuuta Nova Uniao
male yellow junior teen middle
  • 1st Gustavo Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Ryuon Iju Paraestra Koiwa
  • 3rd Kubota Yusuke Nova Uniao
male yellow junior teen heavy
  • 1st Keito Yamada Paraestra Koga
  • 2nd Shouda Ren Nova Uniao
male yellow junior teen super heavy
  • 1st Kohki Masada Strapple Ohana
  • 2nd Rafael Kuwahara Infight Japan
male yellow teen medium heavy
  • 1st Cesar Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Shouda Gaku Nova Uniao
male white adult rooster
  • 1st Francisco Alcaino Nova Uniao
  • 2nd Tomoaki Iriguchi Rb Academy
  • 3rd Chien Lin Huang Carlos Toyota Bjj
male white adult light feather
  • 1st Yusuke Kawashima Strapple Ohana
  • 2nd Sakaki Ryouta Nova Uniao
  • 3rd Akihito Mita Strapple Ohana
male white adult feather
  • 1st Kobayashi Kiyotaka Sora Bjj
  • 2nd Fabio Harada Infight Japan
  • 3rd Tran Duc Tam Sora Bjj
male white adult light
  • 1st Mao Sato Sendai Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Chunfu Chiu Taiwan Bjj
  • 3rd Jun Shirota Nova Uniao
male white adult heavy
  • 1st Cameron Brett Carpe Diem
  • 2nd Ricardo Duarte Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 3rd Yasufumi Iyobe Visca
male white adult open weight
  • 1st Cameron Brett Carpe Diem
  • 2nd Ricardo Duarte Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 3rd Yasufumi Iyobe Visca
male blue adult rooster
  • 1st Hiroki Takahashi Brave Heart
  • 2nd Hiroyasu Komakine Paraestra Shibuya
male blue adult light feather
  • 1st Guilherme Takahara Carlos Toyota Bjj
  • 2nd Ivan Sato Rodrigues Rrt
  • 3rd Katsuaki Aoyagi Carlos Toyota Bjj
male blue adult feather
  • 1st Makoto Suzuki Carpe Diem
  • 2nd Masaki Namekawa Newaza World Chiyoda
  • 3rd Yoshinori Sato Carpe Diem
male blue adult ultra heavy
  • 1st Yoshino Takuya Grabaka Jiu-jitsu Club
  • 2nd Eisuke Fukuchi Futawa Jiu Jitsu
male blue adult open weight
  • 1st Eisuke Fukuchi Futawa Jiu Jitsu
  • 2nd Yoshino Takuya Grabaka Jiu-jitsu Club
  • 3rd Yoshinori Sato Carpe Diem
male purple adult light
  • 1st Tokai Masataro Rb Academy
  • 2nd Diogo Nakagawa Mars Jiu Jitsu Club Nakano Dojo
male brown adult feather
  • 1st Hiroshi Ishida Itadaki Jiu-jitsu
  • 2nd Kimihiro Hirose Futawa Jiu Jitsu
male brown adult light
  • 1st Robson Takano Damm Fight Japan
  • 2nd Manabu Nogut Minami Kawachi Jiu-jitsu Club
male brown adult medium heavy
  • 1st Thomas Mietz Carpe Diem
  • 2nd Clayton Manoel Nova Uniao
  • 3rd Will Karakawa Tree Rul Bjj
male brown adult open weight
  • 1st Thomas Mietz Carpe Diem
  • 2nd Clayton Manoel Nova Uniao
  • 3rd Manabu Nogut Minami Kawachi Jiu-jitsu Club
male black adult super heavy
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 3rd Iszlam Monier Blue Max
male white master feather
  • 1st Takishima Shunsuke Sora Bjj
  • 2nd Rubens Sanpei Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 3rd Takumi Iida Paraestra Koga
male white master open weight
  • 1st Alexandre Cracco Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Rubens Sanpei Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 3rd Emmet Parker Wajitsu Keisyukai Otemachi Dojo
male purple master feather
  • 1st Thiago Fernandes Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Syunsuke Koshizuka Nova Uniao
  • 3rd Alexandre Nobukuni Nova Uniao
male purple master middle
  • 1st Robson Kimura Nova Uniao
  • 2nd Muroya Tsukasa Gymnashion Sapporo
male purple master open weight
  • 1st Thiago Fernandes Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Robson Kimura Nova Uniao
  • 3rd Silva Ronaldo Rocha Jiu Jitsu
male brown master middle
  • 1st Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Graeme Shelvey Nova Uniao
  • 3rd Chuck Willen Carpe Diem
male brown master open weight
  • 1st Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
male black master medium heavy
  • 1st Rangel Rodrigues Rrt
  • 2nd Walter Franco Tree Rul Bjj
male black master open weight
  • 1st Rangel Rodrigues Rrt
  • 2nd Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
male white senior 1 feather
  • 1st Takuya Hosokawa Rb Academy
  • 2nd Shiro Kikuchi Brave Heart
  • 3rd Shu-wei Chang Carlos Toyota Bjj
male white senior 1 light
  • 1st Hideki Itani Carpe Diem
  • 2nd Masuo Takayasu Submit
male blue senior 1 light feather
  • 1st Yasunobu Nakamura Strapple Ohana
  • 2nd Satoru Takahashi Bjj Academy Nobushi
  • 3rd Taichi Nozaki Nexusense
male purple senior 1 light
  • 1st Ohnuki Kensuke Visca
  • 2nd Takahide Kobayashi Kjc
  • 3rd Hiroyuki Shimomura Paraestra Chiba
male brown senior 1 open weight
  • 1st Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Chuck Willen Carpe Diem
male white senior 2 rooster
  • 1st Yuzan Imai Carpe Diem
  • 2nd Tetsuya Mochizuki Rrt
  • 3rd Hamashima Tadashi Futawa Jiu Jitsu
male white senior 2 light feather
  • 1st Keiichi Hamada Strapple Toride Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Takaaki Kondou Wizard Mma Gym
  • 3rd Shin Kataoka Strapple Ohana
male white senior 2 light
  • 1st Takahiro Sato Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Hiroshi Yamauchi Submit
  • 3rd Satoshi Baba Carpe Diem
male white senior 2 open weight
  • 1st Takahiro Sato Vanguard Jiu Jitsu Japan
male blue senior 2 feather
  • 1st Osamu Iwata Strapple Ohana
  • 2nd Matia Okubo Visca
  • 3rd Kenichi Haino Kjc
male purple senior 2 light
  • 1st Noritaka Nishikawa Rb Academy
  • 2nd Masato Tomioka Barbosa Japan Tokyo
  • 3rd Nobuaki Sonoyama Shoji Jiu-jitsu Matsue
male purple senior 2 middle
  • 1st Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Hajime Furukawa Carpe Diem
  • 3rd Masato Kidou Physical Space Bjj Ogikubo
male purple senior 2 open weight
  • 1st Noritaka Nishikawa Rb Academy
  • 2nd Nobuaki Sonoyama Shoji Jiu-jitsu Matsue
  • 3rd Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
male brown senior 2 light feather
  • 1st Horikawa Masahiro Gracie Barra Japan
  • 2nd Eduardo Vidal Tree Rul Bjj
  • 3rd Jun Sugiyama Pogona Club Gym
male brown senior 2 open weight
  • 1st Will Karakawa Tree Rul Bjj
  • 2nd Eduardo Vidal Tree Rul Bjj
male black senior 2 feather
  • 1st Emerson Azuma Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Alexander Santos Submit
male black senior 2 open weight
  • 1st Walter Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Emerson Azuma Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Alexander Santos Submit
male blue senior 3 open weight
  • 1st Kazuo Takizawa Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Eduardo Diias Infight Japan
female white youth middle
  • 1st Hitoha Baba Carpe Diem
  • 2nd Mei Haruki Paraestra Chiba
female white pre teen light
  • 1st Marjory Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Takei Nanaka Nova Uniao
female white adult feather
  • 1st Mika Arai Miburo
  • 2nd Yuriko Naito Sora Bjj
female white adult light
  • 1st Carollina Kuwahara Infight Japan
  • 2nd Agatha Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Chieko Hosoya Paraestra Hachioji
female white adult open weight
  • 1st Agatha Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Chieko Hosoya Paraestra Hachioji
  • 3rd Mika Arai Miburo