ASJJF EAST JAPAN JIU JITSU CHAMPIONSHIP 2016

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Tree Rul Bjj 11 6 4 77
2 Sora Bjj 9 1 1 49
3 Nova Uniao 5 2 3 34
4 Vanguard Jiu Jitsu Japan 4 2 1 27
5 Infight Japan 3 3 2 26
6 Impacto Japan B.j.j 5 0 1 21
7 Sekitani Gold Team 2 3 1 20
8 Monash University Grappling Club 1 4 2 19
9 Carpe Diem 2 2 2 18
10 Over Limit Jiu Jitsu Association 2 2 2 18
11 Isshin Jiu Jitsu Academy 2 2 1 17
12 Paraestra Koga 1 4 0 17
13 Rb Academy 1 3 0 14
14 Damm Fight Japan 1 3 0 14
15 Fellows 1 2 0 11
16 Nex 2 0 0 10
17 Alavanca Jiu Jitsu 2 0 0 10
18 Kussano Team 3 1 0 8
19 Tokai Bjj 1 1 0 8
20 Rocha Jiu Jitsu 1 1 0 8
21 Paraestra Koiwa 1 1 0 8
22 Team Robert 1 1 0 8
23 Reversal Gym Yokohama Groundslam 1 0 1 6
24 Uprising Jiu Jitsu 1 0 1 6
25 Paraestra Kichijoji 1 0 1 6
26 Pogona Club Gym 0 2 0 6
27 Gymnashion Sapporo 0 2 0 6
28 Sendai Jiu-jitsu Academy 0 2 0 6
29 Gracie Barra Nagano 0 2 0 6
30 Natural 9 1 0 0 5
31 Reversal Gym Kawaguchi Redips 1 0 0 5
32 Master Japan 1 0 0 5
33 Reversal Gym Tachikawa Alpha 0 1 1 4
34 Team Legnum 0 1 1 4
35 Pogona Club Gym Paixao 0 1 0 3
36 Wakocie Jiu Jitsu 0 1 0 3
37 Gracie Barra Shizuoka Fuji 0 1 0 3
38 Paraestra Kasai 0 1 0 3
39 Shooto Gym Roots 0 1 0 3
40 Pato Studio 0 1 0 3
41 Kjc 0 1 0 3
42 Strapple Ohana 0 0 2 2
43 Paraestra Chiba 0 0 1 1
44 T-blood 0 0 1 1
45 Visca 0 0 1 1
46 Kamphuis Fabricio 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Paraestra Chiba 9 9 2 74
2 Infight Japan 4 5 0 30
3 Tree Rul Bjj 4 0 1 21
4 X-treme Ebina 2 0 1 11
5 Paraestra Koiwa 0 2 1 7
6 Carpe Diem 0 1 4 7
7 Tri-force Gotanda 1 0 0 5
8 Paraestra Koga 1 0 0 5
9 Paraestra Kichijoji 1 0 0 5
10 Sora Bjj 0 1 0 3
11 Sekitani Gold Team 0 1 0 3
12 Tri-force Jiu-jitsu Academy 0 1 0 3
13 Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama 0 1 0 3
14 Rb Academy 0 0 1 1
15 Bjj Academy Nobushi 0 0 1 1

Event Results

male white kindergarten rooster
  • 1st Minato Omura Paraestra Chiba
  • 2nd Shimizu Mei Sora Bjj
male white kindergarten light
  • 1st Shuuto Nishioka Paraestra Chiba
  • 2nd Yusuke Mukai Paraestra Chiba
male white youth light
  • 1st Youtarou Hashimoto Paraestra Kichijoji
  • 2nd Gaku Satou Paraestra Chiba
  • 3rd Rasou Murakami Paraestra Chiba
male white junior teen light
  • 1st Shintaro Ooyama X-treme Ebina
  • 2nd Jaxon Rhodus Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
  • 3rd Kuon Sugawara Carpe Diem
male blue juvenile open weight
  • 1st Lucas Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Pedro Akiira Infight Japan
male white adult light feather
  • 1st Akira Fukagawa Master Japan
  • 2nd Yuito Morita Rb Academy
  • 3rd Haruomi Ueno Tree Rul Bjj
male white adult light
  • 1st Jun Shirota Nova Uniao
  • 2nd Tatsuki Ohashi Sendai Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Shuto Sato Paraestra Kichijoji
male blue adult rooster
  • 1st Hiago Oliveira Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Thiago Ueno Tree Rul Bjj
  • 3rd Bruno Shiozaki Over Limit Jiu Jitsu Association
male blue adult light feather
  • 1st Yoshiatsu Tanaka Carpe Diem
  • 2nd Vitor Yoshidaa Infight Japan
  • 3rd Naoki Takahashi Reversal Gym Tachikawa Alpha
male blue adult middle
  • 1st Yukihiro Shisaka Isshin Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Vinicius Gushiken Sekitani Gold Team
male blue adult medium heavy
  • 1st Igor Tanabe Tree Rul Bjj
  • 2nd Lucas Hirotomi Gracie Barra Shizuoka Fuji
male blue adult open weight
  • 1st Igor Tanabe Tree Rul Bjj
  • 2nd Matheus Onda Tokai Bjj
  • 3rd Vinicius Gushiken Sekitani Gold Team
male purple adult light feather
  • 1st Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Abang Saef Hud Monash University Grappling Club
male purple adult feather
  • 1st Tokai Masataro Rb Academy
male brown adult feather
  • 1st Anderson Tanaka Nova Uniao
  • 2nd Yasunari Nakajima Gymnashion Sapporo
male white master feather
  • 1st Isao Tsuchiya Isshin Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Takumi Iida Paraestra Koga
  • 3rd Yuya Kobayashi Carpe Diem
male white master light
  • 1st Ogasawara Yuki Sora Bjj
  • 2nd Shin Nishino Gracie Barra Nagano
  • 3rd Arai Yukio Nova Uniao
male white master open weight
  • 1st Ogasawara Yuki Sora Bjj
  • 2nd Takahito Bando Wakocie Jiu Jitsu
  • 3rd Isao Tsuchiya Isshin Jiu Jitsu Academy
male blue master light feather
  • 1st Yusuke Morishita Nova Uniao
  • 2nd Ryousuke Sato Shooto Gym Roots
  • 3rd Masataka Beppu Sora Bjj
male blue master feather
  • 1st Kenji Shimizu Sora Bjj
  • 2nd Otani Thiago Gracie Barra Nagano
  • 3rd Takahuro Syudo Strapple Ohana
male blue master light
  • 1st Takeshi Sagara Team Robert
  • 2nd Hideki Jumyo Pogona Club Gym Paixao
male blue master middle
  • 1st Hiroyuki Nozawa Sora Bjj
  • 2nd Bruno Xavier Tree Rul Bjj
  • 3rd Robert Lee Uprising Jiu Jitsu
male blue master open weight
  • 1st Bruno Xavier Tree Rul Bjj
  • 2nd Christian Kato Vanguard Jiu Jitsu Japan
male purple master feather
  • 1st Thiago Fernandes Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yusuke Abe Fellows
  • 3rd Ohnuki Kensuke Visca
male purple master open weight
  • 1st Thiago Fernandes Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yusuke Abe Fellows
male brown master light feather
  • 1st * Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
male brown master medium heavy
  • 1st Clayton Manoel Nova Uniao
  • 2nd Ramil Lagasca Paraestra Koga
male brown master open weight
  • 1st Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Ramil Lagasca Paraestra Koga
male black master heavy
  • 1st Fabio Sugawara Infight Japan
  • 2nd Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 3rd Rafael Guimarães Tree Rul Bjj
male black master open weight
  • 1st Fabio Sugawara Infight Japan
  • 2nd Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
male white senior 1 feather
  • 1st Adachi Tadashi Sora Bjj
  • 2nd Nobutoshi Kikuchi Sora Bjj
  • 3rd Masamichi Watanabe Reversal Gym Yokohama Groundslam
male white senior 1 light
  • 1st Yoshitaka Menjo Natural 9
  • 2nd Stephane Boussand Carpe Diem
male blue senior 1 light
  • 1st Yutaka Tsukamoto Paraestra Koiwa
  • 2nd Fabio Ueno Tree Rul Bjj
male blue senior 1 open weight
  • 1st Robert Lee Uprising Jiu Jitsu
  • 2nd Derek Mayhew Team Robert
male brown senior 1 ultra heavy
  • 1st Takashi Hashimoto Paraestra Kichijoji
  • 2nd Will Karakawa Tree Rul Bjj
male black senior 1 feather
  • 1st Emerson Azuma Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Fujii Toru Rb Academy
  • 3rd Valter Ueno Tree Rul Bjj
male white senior 2 light feather
  • 1st Hiroyuki Tsuchiya Reversal Gym Yokohama Groundslam
  • 2nd Jun Inoue Paraestra Kasai
  • 3rd Takeshi Uno Carpe Diem
male blue senior 2 rooster
  • 1st Hiromasa Ishii Sora Bjj
  • 2nd Yukio Kamata Rb Academy
male blue senior 2 feather
  • 1st Marcelo Iwamoto Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Kenichi Haino Kjc
  • 3rd Yuichi Tohda Paraestra Chiba
male blue senior 2 open weight
  • 1st Marcelo Iwamoto Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Yutaka Tsukamoto Paraestra Koiwa
male purple senior 2 middle
  • 1st Jin Kazeta Fellows
  • 2nd Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Admilson Umemura Vanguard Jiu Jitsu Japan
male purple senior 2 open weight
  • 1st Admilson Umemura Vanguard Jiu Jitsu Japan
male brown senior 2 open weight
  • 1st Will Karakawa Tree Rul Bjj
  • 2nd Yasunari Nakajima Gymnashion Sapporo
male black senior 2 ultra heavy
  • 1st Daniel Hato Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Walter Franco Tree Rul Bjj
male black senior 2 open weight
  • 1st Walter Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Daniel Hato Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Emerson Azuma Over Limit Jiu Jitsu Association
female grey youth feather
  • 1st Sayuri Omura Paraestra Chiba
  • 2nd Akari Nakau Infight Japan
female grey pre teen feather
  • 1st * Hissae Nakau Infight Japan
female blue adult open weight
  • 1st Ingrid Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Mariia Shamina Isshin Jiu Jitsu Academy
female purple adult light
  • 1st * Simone Kusano Kussano Team
female purple adult open weight
  • 1st * Simone Kusano Kussano Team
male white kindergarten feather
  • 1st Rikuto Yasumura Paraestra Koga
  • 2nd Sasaki Masato Paraestra Chiba
male white youth feather
  • 1st Sota Yoshimura X-treme Ebina
  • 2nd Masahiro Iwakami Paraestra Chiba
male white youth middle
  • 1st Ryota Imao Paraestra Chiba
  • 2nd Yamada Kodai Paraestra Chiba
  • 3rd Sea Midorikawa Bjj Academy Nobushi
male grey youth light
  • 1st Shimizu Kaisei Paraestra Chiba
  • 2nd Enzo Kuwahara Infight Japan
male grey youth middle
  • 1st Kazuto Tomita Paraestra Chiba
  • 2nd Takehiro Nakaike Paraestra Koiwa
  • 3rd Hiroki Karashima Paraestra Chiba
male white pre teen light
  • 1st Marjory Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Itsuki Takahashi Carpe Diem
  • 3rd Daikichi Endo Carpe Diem
male grey pre teen feather
  • 1st Kazuki Tomita Paraestra Chiba
  • 2nd Sidoo Funatsu Paraestra Chiba
  • 3rd Yusuke Ooyama X-treme Ebina
male yellow pre teen light
  • 1st Sasaki Syunma Paraestra Chiba
  • 2nd Koushi Kawazu Tri-force Jiu-jitsu Academy
male yellow pre teen middle
  • 1st Ryo Horikawa Tri-force Gotanda
  • 2nd Jyouya Shimizu Paraestra Chiba
  • 3rd Taichi Shiraishi Rb Academy
male grey junior teen light
  • 1st Gabriel Nishioka Infight Japan
  • 2nd Naoki Ohtaka Paraestra Chiba
  • 3rd Anji Izuoka Carpe Diem
male yellow junior teen light
  • 1st Gustavo Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Jyousuke Ihara Paraestra Koiwa
  • 3rd Riku Sugahara Paraestra Koiwa
male yellow junior teen heavy
  • 1st Rafael Kuwahara Infight Japan
  • 2nd Lucas Miyamoto Sekitani Gold Team
  • 3rd Kenzo Karakawa Tree Rul Bjj
male orange junior teen ultra heavy
  • 1st Cesar Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Hashimoto Akito Infight Japan
male yellow teen light
  • 1st Shinpei Higuchi Paraestra Chiba
  • 2nd William Nagai Infight Japan
male white juvenile feather
  • 1st Sho Sekizawa Paraestra Koga
  • 2nd Adam Akasyah Monash University Grappling Club
male blue juvenile feather
  • 1st Lucas Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Pedro Akiira Infight Japan
male white adult feather
  • 1st Kouzuma Shinji Sora Bjj
  • 2nd Yamano Fabricio Reversal Gym Tachikawa Alpha
  • 3rd Iwai Hideaki Nova Uniao
male white adult medium heavy
  • 1st Arnaldo Canoo Infight Japan
  • 2nd Masanari Inatomi Paraestra Koga
  • 3rd Takafumi Yamazaki Strapple Ohana
male white adult super heavy
  • 1st Mato Shuhei Reversal Gym Kawaguchi Redips
  • 2nd Douglas Torres Nova Uniao
male white adult open weight
  • 1st Douglas Torres Nova Uniao
  • 2nd Tatsuki Ohashi Sendai Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Haruomi Ueno Tree Rul Bjj
male blue adult feather
  • 1st Matheus Onda Tokai Bjj
  • 2nd Cassio Torres Nova Uniao
  • 3rd Tetsuya Sekiguchi T-blood
male blue adult light
  • 1st Caue Andrade Sekitani Gold Team
  • 2nd Elivelton Ishimoto Sekitani Gold Team
  • 3rd Rian Serranilla Kamphuis Fabricio
male purple adult light
  • 1st Yoshiki Ishii Sora Bjj
  • 2nd Mike Fujimoto Damm Fight Japan
male purple adult middle
  • 1st Thomas Mietz Carpe Diem
male purple adult heavy
  • 1st Rida Isaac Alavanca Jiu Jitsu
  • 2nd Sanni Wehbe Pato Studio
male purple adult open weight
  • 1st Rida Isaac Alavanca Jiu Jitsu
  • 2nd Thomas Mietz Carpe Diem
  • 3rd Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
male brown adult light
  • 1st Yusuke Yamawaki Nex
  • 2nd Robson Takano Damm Fight Japan
  • 3rd Abang Dzulqarnaen Monash University Grappling Club
male brown adult open weight
  • 1st Yusuke Yamawaki Nex
  • 2nd Robson Takano Damm Fight Japan
  • 3rd Clayton Manoel Nova Uniao
male black adult light feather
  • 1st Diemerson Hatta Damm Fight Japan
  • 2nd Takashi Goto Team Legnum
male black adult middle
  • 1st Leandro Kussano Kussano Team
  • 2nd Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
male black adult open weight
  • 1st Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Leandro Kussano Kussano Team
  • 3rd Takashi Goto Team Legnum
female white kindergarten light
  • 1st Kayani Aroucha Infight Japan
  • 2nd Mei Haruki Paraestra Chiba
  • 3rd Adele Boussand Carpe Diem
female orange teen middle
  • 1st Agatha Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Carollina Kuwahara Infight Japan
female white adult light feather
  • 1st Aline Ruiz Tree Rul Bjj
  • 2nd Ruth Wai Yean Monash University Grappling Club
  • 3rd Nicole Attenborough Monash University Grappling Club
female white adult feather
  • 1st Yuriko Naito Sora Bjj
  • 2nd Isabella Nakamura Tree Rul Bjj
female white adult open weight
  • 1st Nicole Attenborough Monash University Grappling Club
  • 2nd Ruth Wai Yean Monash University Grappling Club
female blue adult light
  • 1st Ingrid Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Mariia Shamina Isshin Jiu Jitsu Academy
male blue senior 3 super heavy
  • 1st Sérgio Takinami Sekitani Gold Team
  • 2nd Kazuo Takizawa Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 3rd Eduardo Diias Infight Japan
male blue senior 3 open weight
  • 1st Kazuo Takizawa Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Sérgio Takinami Sekitani Gold Team
  • 3rd Eduardo Diias Infight Japan