ASJJF - DUMAU KANSAI OPEN JIU JITSU CHAMPIONSHIP 2016

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Team Legnum 15 8 17 116
2 Tree Rul Bjj 15 6 5 93
3 Gracie Barra 8 9 5 72
4 Impacto Japan B.j.j 9 8 7 71
5 Jiusenkan 6 12 4 70
6 Rocha Jiu Jitsu 7 3 2 46
7 Paraestra Izumi 3 5 0 30
8 Kussano Team 5 2 2 28
9 Ogawa Jiu Jitsu 3 2 1 22
10 Paraestra Osaka 3 3 2 21
11 Mma Dojo Cobra Kai 5 1 2 20
12 Miburo 3 3 1 20
13 Nr Jiu-jitsu 2 3 4 18
14 Tokai Bjj 3 0 1 16
15 Seishinkan 2 1 1 14
16 Kaijiuoukoku 1 2 2 13
17 Scorpion Gym 0 3 3 12
18 T-grapple 1 2 0 11
19 Striking Gym Ares 2 0 0 10
20 G-free 2 0 0 10
21 Sol Rosto Jiu Jitsu 2 0 0 10
22 Ash 2 0 0 10
23 Paraestra Higashi Osaka 0 3 1 10
24 Free Style 1 1 0 8
25 Pogona Club Gym 1 1 0 8
26 Dragons Den 1 1 0 8
27 Seirin Bjj 0 2 1 7
28 Newaza-world Hanshin 0 2 1 7
29 Paraestra Nakagawa Ide Dojo 0 2 1 7
30 Golleta Jiu-jitsu 0 2 1 7
31 Kyoto Uji Bjj 1 0 1 6
32 Jacks 0 2 0 6
33 Hakushinkai 0 2 0 6
34 Purebred Tottori 0 2 0 6
35 Blows 0 2 0 6
36 Soho Taijutsu 1 0 0 5
37 Suto Academy 1 0 0 5
38 Number 8 Workout Studio 1 0 0 5
39 Ps Lab Osaka 1 0 0 5
40 Suita Jiu-jitsu 1 0 0 5
41 Mma Z Gym 1 0 0 5
42 Tanabe Mma Club 1 0 0 5
43 Sogo Kakutogi Studio Style 1 0 0 5
44 Jiu-shin Kai 1 0 0 5
45 Carpe Diem Nagasaki 1 0 0 5
46 Takatsuki Jiu-jitsu 1 0 0 5
47 Rb Academy 1 0 0 5
48 Nex 1 0 0 5
49 Shooto Gym Blows 0 1 2 5
50 Hero Z Kick And Boxing Gym 0 1 2 5
51 Farol 0 1 1 4
52 Flight Jiu Jitsu Academy 0 1 1 4
53 Fujita Jiu-jitsu 0 1 1 4
54 Over Limit Jiu Jitsu Association 0 1 1 4
55 Club Fine 0 1 1 4
56 Kyoto Nanige 0 1 0 3
57 Spok 0 1 0 3
58 Free 0 1 0 3
59 Uprising Jiu Jitsu 0 1 0 3
60 Alegria Bjj 0 1 0 3
61 Naniwa Jiu-jitsu 0 0 2 2
62 Cdjj 0 0 1 1
63 Tani Team 0 0 1 1
64 Reflection Kobe Bjj Academy 0 0 1 1
65 Kanazawa Bjj 0 0 1 1
66 Nada Jiushinkan 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Free Style 5 2 1 32
2 Team Legnum 3 3 3 27
3 Tree Rul Bjj 5 1 3 26
4 Paraestra Izumi 1 3 0 14
5 Nr Jiu-jitsu 1 3 0 14
6 Rocha Jiu Jitsu 2 0 0 10
7 Naniwa Jiu-jitsu 2 0 0 10
8 Seishin Bjj 1 1 2 10
9 Jiusenkan 1 1 2 10
10 Farol 1 1 1 9
11 Gracie Barra 0 2 3 9
12 Hero Z Kick And Boxing Gym 1 1 0 8
13 Scorpion Gym 1 2 0 6
14 Tri-force Gotanda 1 0 0 5
15 Kanazawa Bjj 1 0 0 5
16 Hakushinkai 1 0 0 5
17 Seirin Bjj 0 1 1 4
18 Paraestra Gifu 0 1 0 3
19 Kussano Team 0 1 0 3
20 Newaza-world Hanshin 0 1 0 3

Event Results

male white youth light
  • 1st Hiyuto Sumimura Free Style
  • 2nd Taichi Uetsuki Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Keita Yamashita Seishin Bjj
male white pre teen middle
  • 1st Hikaru Ooshimo Naniwa Jiu-jitsu
  • 2nd Nishida Kouki Seishin Bjj
male grey pre teen light
  • 1st Akagi Leo Team Legnum
  • 2nd Ryouya Sugitani Free Style
  • 3rd Soutarou Nishitani Gracie Barra
male grey pre teen middle
  • 1st Rikisho Kitazume Hero Z Kick And Boxing Gym
  • 2nd Issa Yamamoto Paraestra Izumi
  • 3rd Hirata Oga Seishin Bjj
male white junior teen ultra heavy
  • 1st Ayumu Ooshimo Naniwa Jiu-jitsu
  • 2nd Takeichi Keigo Team Legnum
male grey junior teen feather
  • 1st Kyousuke Yamashita Seishin Bjj
  • 2nd Yura Tahira Paraestra Izumi
  • 3rd Kousuke Sugitani Free Style
male grey junior teen medium heavy
  • 1st Pedro Nakano Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Shodai Kitazume Hero Z Kick And Boxing Gym
  • 3rd Itoi Ken Team Legnum
male orange junior teen light
  • 1st Gustavo Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Homare Sugio Gracie Barra
  • 3rd Kengo Nagase Farol
male white teen super heavy
  • 1st Shinomiya Yuichiro Farol
male blue juvenile light
  • 1st Lucas Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Gustavo Bunya Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Sho Inaoka Gracie Barra
male blue juvenile open weight
  • 1st Lucas Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Gustavo Bunya Impacto Japan B.j.j
male white adult light feather
  • 1st Yuya Matsuno Tanabe Mma Club
  • 2nd Takurou Hamatani Paraestra Osaka
  • 3rd Joi Kojima Nr Jiu-jitsu
male white adult light
  • 1st Taihei Nishikawa Jiusenkan
  • 2nd Syoutarou Nakajima Kaijiuoukoku
  • 3rd Kazuya Uematsu Kaijiuoukoku
male white adult middle
  • 1st Lucas Akira Tree Rul Bjj
  • 2nd Satoki Yoshimura Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Yuki Kawamura Hero Z Kick And Boxing Gym
male blue adult rooster
  • 1st Thiago Ueno Tree Rul Bjj
  • 2nd Uhara Kojirou Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Motoharu Matsuba Nr Jiu-jitsu
male blue adult light feather
  • 1st Hakuto Yamamoto Gracie Barra
  • 2nd Naoki Inoue Hakushinkai
  • 3rd Hiago Oliveira Ueno Tree Rul Bjj
male blue adult middle
  • 1st Igor Tanabe Tree Rul Bjj
  • 2nd Nakazawa Tetsuya Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Junta Kikuchi Kanazawa Bjj
male blue adult medium heavy
  • 1st Nonoguchi Hiroshi Miburo
  • 2nd Masayuki Harada Jiusenkan
  • 3rd Guillermo Foronda Kussano Team
male blue adult ultra heavy
  • 1st * Naomichi Yorikawa Mma Dojo Cobra Kai
male purple adult light feather
  • 1st Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Tomoro Ide Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Yoshiyuki Tochizawa Team Legnum
male purple adult feather
  • 1st Henrique Diego Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Yamashita Kenshi Paraestra Nakagawa Ide Dojo
  • 3rd Tomoya Akazawa Team Legnum
male brown adult feather
  • 1st Seiji Akao Nex
  • 2nd Sora Tsukui Newaza-world Hanshin
  • 3rd Hiroshi Komatsu Shooto Gym Blows
male brown adult heavy
  • 1st Hiroto Hayashi Seishinkan
  • 2nd Yohei Nomura Blows
male white master light feather
  • 1st Inuo Takahiro G-free
  • 2nd Murata Mitukane Team Legnum
  • 3rd Yugo Fujimoto Gracie Barra
male white master feather
  • 1st Alexandre Cracco Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Tadashi Hamagami T-grapple
  • 3rd Masaya Wakiyama Team Legnum
male white master light
  • 1st Makoto Tsujitani Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Atsushi Takimoto Jacks
  • 3rd Daisuke Yamada Golleta Jiu-jitsu
male white master middle
  • 1st Kimura Kouji Team Legnum
  • 2nd Ryuta Nishiki Jiusenkan
  • 3rd Takahashi Hirohito Impacto Japan B.j.j
male white master open weight
  • 1st Kimura Kouji Team Legnum
  • 2nd Tadashi Hamagami T-grapple
  • 3rd Alexandre Cracco Rocha Jiu Jitsu
male blue master light feather
  • 1st Mituru Kajiwara Kaijiuoukoku
  • 2nd Hiroshi Yamada Jiusenkan
  • 3rd Kosuke Kanamori Mma Dojo Cobra Kai
male blue master feather
  • 1st Kota Matsuura Team Legnum
  • 2nd Koichi Murata Paraestra Izumi
  • 3rd Shinichiro Naito Nr Jiu-jitsu
male blue master light
  • 1st Yosimura Tadayuki Team Legnum
  • 2nd Yutaka Saeki Club Fine
  • 3rd Kenya Inoue Team Legnum
male blue master middle
  • 1st Bruno Xavier Tree Rul Bjj
  • 2nd Yutaka Kawai Kyoto Nanige
male blue master open weight
  • 1st Bruno Xavier Tree Rul Bjj
  • 2nd Kota Matsuura Team Legnum
  • 3rd Yutaka Saeki Club Fine
male purple master rooster
  • 1st Hirokazu Ozawa Rb Academy
  • 2nd Itoi Yuuji Team Legnum
  • 3rd Yoshiyuki Watanabe Ogawa Jiu Jitsu
male purple master feather
  • 1st Thiago Fernandes Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Tomohiro Komori Fujita Jiu-jitsu
  • 3rd Shibaguchi Kouichi Paraestra Higashi Osaka
male purple master middle
  • 1st Masao Shimizu Striking Gym Ares
  • 2nd Willy Nakamura Kussano Team
  • 3rd Shinya Akagi Reflection Kobe Bjj Academy
male purple master medium heavy
  • 1st * Tatsuhiro Nakatani Mma Dojo Cobra Kai
male purple master open weight
  • 1st Masao Shimizu Striking Gym Ares
  • 2nd Kazuhiro Tanaka Newaza-world Hanshin
  • 3rd Tomohiro Komori Fujita Jiu-jitsu
male brown master light feather
  • 1st Fabio Gonçalves Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Yoshinori Tsunetomi Scorpion Gym
male brown master feather
  • 1st Masashi Kameda Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Masayuki Okada Seishinkan
male brown master ultra heavy
  • 1st Gustavo Silva Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Adriano Pereira Tree Rul Bjj
male brown master open weight
  • 1st Gustavo Silva Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Yoshihiro Hirama Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Yoshinori Tsunetomi Scorpion Gym
male black master medium heavy
  • 1st Everton Asao Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Motoki Ito Jiusenkan
  • 3rd Toshikazu Shiragami Jiusenkan
male black master heavy
  • 1st Ryo Moriwaki Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Walter Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Rafael Guimarães Tree Rul Bjj
male black master open weight
  • 1st Toshikazu Shiragami Jiusenkan
  • 2nd Carlos Kimura Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Rafael Guimarães Tree Rul Bjj
male white senior 1 rooster
  • 1st Matsuba Noriaki Number 8 Workout Studio
  • 2nd Takanori Oi Seirin Bjj
  • 3rd Tomoharu Kaneko Shooto Gym Blows
male white senior 1 light feather
  • 1st Hidetsugu Omachi T-grapple
  • 2nd Motoki Teranishi Paraestra Osaka
  • 3rd Hisao Yoshida Hero Z Kick And Boxing Gym
male white senior 1 feather
  • 1st Masanori Sugio Gracie Barra
  • 2nd Shuichiro Tsuri Gracie Barra
  • 3rd Toshiyuki Niwa Team Legnum
male white senior 1 light
  • 1st * Izuo Tatsuhiko Impacto Japan B.j.j
male white senior 1 middle
  • 1st Leonardo Katayama Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Ryoji Nishiyama Miburo
male white senior 1 heavy
  • 1st Sueki Iuchi Gracie Barra
male white senior 1 open weight
  • 1st Fumihito Nao Paraestra Osaka
  • 2nd Sueki Iuchi Gracie Barra
  • 3rd Motoki Teranishi Paraestra Osaka
male blue senior 1 rooster
  • 1st Yoshinori Amaoka Team Legnum
  • 2nd Takayuki Sakamoto Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Hiroshi Minato Naniwa Jiu-jitsu
male blue senior 1 light feather
  • 1st Takumi Mizuno Kussano Team
  • 2nd Hidenori Nishiyama Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Tetsuji Kawamura Team Legnum
male blue senior 1 feather
  • 1st Yoshizawa Seishi Sol Rosto Jiu Jitsu
  • 2nd Tomomi Takemoto Paraestra Izumi
  • 3rd Akihiko Saito Seishinkan
male blue senior 1 light
  • 1st Yuusuke Izumi Team Legnum
  • 2nd Takashi Oohashi Jacks
  • 3rd Hidetaka Miyosi Team Legnum
male blue senior 1 middle
  • 1st Hagino Shogo Gracie Barra
  • 2nd Robert Lee Uprising Jiu Jitsu
male blue senior 1 medium heavy
  • 1st Hiromoto Sendou Takatsuki Jiu-jitsu
  • 2nd Yutaka Aoyama Impacto Japan B.j.j
male blue senior 1 open weight
  • 1st Hagino Shogo Gracie Barra
  • 2nd Ken Ito Hero Z Kick And Boxing Gym
  • 3rd Yutaka Aoyama Impacto Japan B.j.j
male purple senior 1 light feather
  • 1st Tatsuya Sakamoto Team Legnum
  • 2nd Hideo Yuto Paraestra Izumi
male purple senior 1 feather
  • 1st Masahide Iwamura Soho Taijutsu
  • 2nd Toshiyuki Nagahara Paraestra Izumi
male purple senior 1 middle
  • 1st Marcelo Hamanaka Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yamasaki Daisuke Flight Jiu Jitsu Academy
male purple senior 1 heavy
  • 1st Vedenev Sergey Gracie Barra
  • 2nd Kimihiko Ninomiya Kaijiuoukoku
male purple senior 1 open weight
  • 1st Marcelo Hamanaka Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Vedenev Sergey Gracie Barra
  • 3rd Yamasaki Daisuke Flight Jiu Jitsu Academy
male brown senior 1 feather
  • 1st Tarou Nishira Team Legnum
  • 2nd Kenn Iida Team Legnum
  • 3rd Kate Sakaiya Cdjj
male brown senior 1 light
  • 1st Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yutaka Senda Jiusenkan
male brown senior 1 open weight
  • 1st Adriano Pereira Tree Rul Bjj
  • 2nd Kosuke Yamamoto Spok
  • 3rd Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
male black senior 1 middle
  • 1st Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 2nd Alexandre Ogawa Ogawa Jiu Jitsu
male black senior 1 open weight
  • 1st Rogerio Cristo Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 3rd Johnny Shimizo Tani Team
male white senior 2 light feather
  • 1st Shinji Yamamoto Sogo Kakutogi Studio Style
  • 2nd Shingo Tai Gracie Barra
  • 3rd Akagi Masahiko Team Legnum
male white senior 2 feather
  • 1st Daisuke Inoue Suita Jiu-jitsu
  • 2nd Masayosi Kayama Team Legnum
  • 3rd Katsuyoshi Goo Team Legnum
male white senior 2 light
  • 1st Hideaki Kanazawa Team Legnum
  • 2nd Kousho Kasama Seirin Bjj
  • 3rd Sinya Matumoto Team Legnum
male white senior 2 open weight
  • 1st Ryoji Nishiyama Miburo
  • 2nd Akifumi Takemoto Gracie Barra
  • 3rd Hideaki Kanazawa Team Legnum
male blue senior 2 light feather
  • 1st Kenichi Tanaka Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Msashi Fujimoto Alegria Bjj
  • 3rd Yoshihiro Kubota Newaza-world Hanshin
male blue senior 2 feather
  • 1st Yuichiro Sumi Team Legnum
  • 2nd Tadashi Komasaka Gracie Barra
  • 3rd Akihide Iio Gracie Barra
male blue senior 2 light
  • 1st Eiji Sugaru Team Legnum
  • 2nd Syuji Uno Scorpion Gym
  • 3rd Hiroo Nakauchi Kyoto Uji Bjj
male blue senior 2 heavy
  • 1st Masayuki Yosimoto Kyoto Uji Bjj
  • 2nd Mikiya Hamada Purebred Tottori
male blue senior 2 open weight
  • 1st Ryohei Hisada Sol Rosto Jiu Jitsu
  • 2nd Mikiya Hamada Purebred Tottori
  • 3rd Eiji Sugaru Team Legnum
male purple senior 2 light feather
  • 1st Masayoshi Araki Jiusenkan
  • 2nd Junichi Ohashi Team Legnum
  • 3rd Takeshi Abiru Seirin Bjj
male purple senior 2 feather
  • 1st Takao Murata Paraestra Izumi
  • 2nd Makoto Doi Gracie Barra
  • 3rd Tetsu Tojima Naniwa Jiu-jitsu
male purple senior 2 medium heavy
  • 1st Arney Domingues Tree Rul Bjj
  • 2nd Takeshi Ijuin Gracie Barra
  • 3rd Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
male purple senior 2 open weight
  • 1st Arney Domingues Tree Rul Bjj
  • 2nd Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Makoto Doi Gracie Barra
male brown senior 2 light feather
  • 1st Toshimitsu Yamawaki Team Legnum
  • 2nd Kyohito Zukeran Golleta Jiu-jitsu
  • 3rd Jungo Arimoto Miburo
male brown senior 2 middle
  • 1st Koujirou Hayashi Paraestra Izumi
  • 2nd Yukinori Urata Gracie Barra
  • 3rd Will Karakawa Tree Rul Bjj
male brown senior 2 open weight
  • 1st Koujirou Hayashi Paraestra Izumi
  • 2nd Will Karakawa Tree Rul Bjj
  • 3rd Eduardo Vidal Tree Rul Bjj
male black senior 2 light
  • 1st Ryuji Sugano Jiusenkan
  • 2nd Carlos Kihara Impacto Japan B.j.j
male black senior 2 open weight
  • 1st Walter Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Ryuji Sugano Jiusenkan
  • 3rd Carlos Kihara Impacto Japan B.j.j
female white pre teen middle
  • 1st Momo Shimizu Hakushinkai
  • 2nd Rio Naeda Scorpion Gym
female blue adult rooster
  • 1st Mika Arakawa Carpe Diem Nagasaki
  • 2nd Azusa Nishikado Paraestra Higashi Osaka
female blue adult feather
  • 1st Fernanda M. Cristo Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Ebisudani Itika Jiusenkan
female blue adult open weight
  • 1st Stéphanie Imamura Tree Rul Bjj
  • 2nd Ingrid Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Ebisudani Itika Jiusenkan
female purple adult rooster
  • 1st Aya Matsumoto Dragons Den
  • 2nd Priscila Goncalves Rocha Jiu Jitsu
female purple adult light
  • 1st * Simone Kusano Kussano Team
female purple adult open weight
  • 1st Simone Kusano Kussano Team
  • 2nd Aya Matsumoto Dragons Den
  • 3rd Priscila Goncalves Rocha Jiu Jitsu
male white kindergarten feather
  • 1st Keita Uetsuki Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Kiyomasa Yamanaka Gracie Barra
  • 3rd Ito Kaiji Tree Rul Bjj
male white youth feather
  • 1st Don Nagase Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Aiki Shimamoto Free Style
  • 3rd Itoi Seinosuke Team Legnum
male grey youth light
  • 1st Ibuki Furutani Paraestra Izumi
  • 2nd Riido Riku Team Legnum
male yellow youth middle
  • 1st Kouga Nakanishi Team Legnum
  • 2nd Ryotaro Hattori Paraestra Izumi
  • 3rd Subaru Sugio Gracie Barra
male white pre teen light
  • 1st Daiki Hosokawa Free Style
  • 2nd Taiga Naeda Scorpion Gym
  • 3rd Sibuya Yuuri Team Legnum
male grey pre teen heavy
  • 1st Oura Suda Free Style
  • 2nd Gabriel Kussano Kussano Team
male yellow pre teen light
  • 1st Sakuya Ito Tree Rul Bjj
  • 2nd Tamon Kshihara Newaza-world Hanshin
  • 3rd Minori Sugio Gracie Barra
male yellow pre teen middle
  • 1st Ryo Horikawa Tri-force Gotanda
  • 2nd Kaito Ono Nr Jiu-jitsu
male white junior teen middle
  • 1st Taiichi Yamamoto Kanazawa Bjj
  • 2nd Fukumoto Aoshi Farol
  • 3rd Fernando Hashimoto Tree Rul Bjj
male yellow junior teen heavy
  • 1st Luan Marques Tree Rul Bjj
  • 2nd Akagi Tiger Team Legnum
  • 3rd Kenzo Karakawa Tree Rul Bjj
male white teen middle
  • 1st Kou Ikeda Jiusenkan
  • 2nd Yuto Kasama Seirin Bjj
  • 3rd Maruyama Iori Seirin Bjj
male yellow teen light
  • 1st Takeuti Eiji Team Legnum
  • 2nd Hiroto Kishida Jiusenkan
  • 3rd Toru Yamashita Jiusenkan
male white adult rooster
  • 1st Yamamoto Yuuki Ash
  • 2nd Masanori Tomida Free Style
  • 3rd Yusuke Seto Scorpion Gym
male white adult feather
  • 1st Minami Tsunakuni Ash
  • 2nd Ikegami Satoru Jiusenkan
  • 3rd Junya Nakamura Paraestra Osaka
male white adult open weight
  • 1st Taihei Nishikawa Jiusenkan
  • 2nd Lucas Akira Tree Rul Bjj
  • 3rd Kazuya Uematsu Kaijiuoukoku
male blue adult feather
  • 1st Robert De Andrade Suto Academy
  • 2nd Kohei Murata Miburo
  • 3rd Taiki Yoshino Nada Jiushinkan
male blue adult light
  • 1st Matheus Onda Tokai Bjj
  • 2nd Omae Masaki Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Raphael Haguihara Impacto Japan B.j.j
male purple adult light
  • 1st Yuta Inoue Team Legnum
  • 2nd Maurício Mozoni Kussano Team
  • 3rd Yositaka Yumura Team Legnum
male purple adult middle
  • 1st Masanori Suda Free Style
  • 2nd Noto Meyji Ogawa Jiu Jitsu
  • 3rd Kengo Omoto Team Legnum
male purple adult heavy
  • 1st Senshu Takagou Team Legnum
  • 2nd Shouta Kouno Shooto Gym Blows
  • 3rd Takuro Tachi Mma Dojo Cobra Kai
male purple adult open weight
  • 1st Henrique Diego Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Yamashita Kenshi Paraestra Nakagawa Ide Dojo
male brown adult middle
  • 1st Andrews Correa Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Kazuki Nagase Farol
  • 3rd Yoshihiro Hirama Impacto Japan B.j.j
male brown adult open weight
  • 1st Hiroto Hayashi Seishinkan
  • 2nd Yohei Nomura Blows
  • 3rd Kazuki Nagase Farol
male black adult light feather
  • 1st Takashi Goto Team Legnum
  • 2nd Ebisudani Tuyosi Jiusenkan
  • 3rd Kouichi Uhara Nr Jiu-jitsu
male black adult feather
  • 1st Carlos Kimura Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Ryuu Hirata Team Legnum
  • 3rd Takahiro Shimizu Jiusenkan
male black adult light
  • 1st Katsuyoshi Hayashi G-free
  • 2nd Hiroya Kawanishi Jiusenkan
  • 3rd Marcos Shinkai Kussano Team
male black adult middle
  • 1st Leandro Kussano Kussano Team
  • 2nd Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
male black adult open weight
  • 1st Leandro Kussano Kussano Team
  • 2nd Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
  • 3rd Motoki Ito Jiusenkan
female white kindergarten feather
  • 1st Koharu Akasaka Free Style
  • 2nd Ayla Franco Tree Rul Bjj
female white youth feather
  • 1st Seari Sumimura Free Style
  • 2nd Wakana Ono Nr Jiu-jitsu
female white pre teen light
  • 1st Marjory Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Ai Yoshinaga Paraestra Gifu
  • 3rd Anjyu Nishiki Jiusenkan
female white junior teen feather
  • 1st * Moeri Suda Scorpion Gym
female yellow junior teen ultra heavy
  • 1st * Kaillany Romeiro Tree Rul Bjj
female white adult rooster
  • 1st Ebisui Yukari Mma Z Gym
  • 2nd Mika Fujikawa Team Legnum
female white adult light feather
  • 1st Aline Ruiz Tree Rul Bjj
  • 2nd Okuno Chiaki Free
  • 3rd Yuuko Watanabe Team Legnum
female white adult feather
  • 1st Kanon Kishida Jiusenkan
  • 2nd Mika Arai Miburo
  • 3rd Ale Takemoto Gracie Barra
female white adult light
  • 1st Tamires Yokoo Tokai Bjj
  • 2nd Agatha Franco Tree Rul Bjj
  • 3rd Yuna Yosikawa Team Legnum
female white adult middle
  • 1st * Miriam Samoylova Miburo
female white adult medium heavy
  • 1st * Rikki Hunter Paraestra Osaka
female white adult open weight
  • 1st Rikki Hunter Paraestra Osaka
  • 2nd Kanon Kishida Jiusenkan
  • 3rd Tamires Yokoo Tokai Bjj
female blue adult light feather
  • 1st Luana Dias Tokai Bjj
  • 2nd Kumiko Satooka Jiusenkan
  • 3rd Mika Takata Team Legnum
female blue adult light
  • 1st Ingrid Franco Tree Rul Bjj
  • 2nd Mizuki Inoue Hakushinkai
female blue adult medium heavy
  • 1st * Stéphanie Imamura Tree Rul Bjj
male white senior 3 middle
  • 1st Munehiko Sakamoto Gracie Barra
  • 2nd Seto Kazuo Scorpion Gym
male white senior 3 open weight
  • 1st Munehiko Sakamoto Gracie Barra
  • 2nd Seto Kazuo Scorpion Gym
male blue senior 3 feather
  • 1st Okajima Kenji Ps Lab Osaka
  • 2nd Sato Yoshihiko Golleta Jiu-jitsu
  • 3rd Takeshi Osaka Impacto Japan B.j.j
male purple senior 3 heavy
  • 1st * Nobuhiro Higashiuchi Nr Jiu-jitsu
male purple senior 3 open weight
  • 1st Nobuhiro Higashiuchi Nr Jiu-jitsu
  • 2nd Takao Murata Paraestra Izumi
male brown senior 3 light feather
  • 1st Masato Takase Jiu-shin Kai
  • 2nd Taniwaki Yasuto Paraestra Osaka