DUMAU JIU JITSU KANSAI OPEN 2014

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Gracie Barra 11 21 22 175
2 Team Legnum 12 7 16 145
3 Impacto Japan B.j.j 10 5 7 112
4 Jiusenkan 5 9 7 61
5 Paraestra Izumi 5 1 1 49
6 Paraestra Higashi Osaka 4 1 5 44
7 Rocha Jiu Jitsu 4 0 0 36
8 G-free 3 2 2 35
9 Soho Taijutsu 2 4 1 31
10 Ps Lab Osaka 3 0 0 27
11 Jacks 1 3 2 20
12 Mma Dojo Cobra Kai 1 2 5 20
13 Shooto Gym Blows 1 2 4 19
14 Tokai Bjj 4 0 0 18
15 Monster House 2 0 0 18
16 Miburo 1 1 4 16
17 Paraestra Osaka 1 1 2 14
18 Sol Rosto Jiu Jitsu 1 1 1 13
19 Grip Jiu-jitsu Team 1 1 1 13
20 Seishin Bjj 1 1 1 13
21 Golleta Jiu-jitsu 1 0 4 13
22 Area Nagasaki 1 1 0 12
23 Jiu-shin Kai 1 1 0 12
24 Naniwa Jiu-jitsu 1 0 3 12
25 Akatsuki 1 0 1 10
26 Flight Jiu Jitsu Academy 1 0 1 10
27 Gfteam 2 0 0 9
28 Over Limit Bjj 1 0 0 9
29 Kyoto Uji Bjj 1 0 0 9
30 Seirinkan 1 0 0 9
31 Fujita Jiu-jitsu 1 0 0 9
32 Trust Jiu Jitsu Academy 1 0 0 9
33 Shooto Gym Kobe 1 0 0 9
34 Kz Factory 1 0 0 9
35 Kanazawa Bjj 1 0 0 9
36 Carpe Diem 1 0 0 9
37 Paraestra Ehime 0 2 2 8
38 Nr Jiu-jitsu 0 2 2 8
39 Flex Jiu-jitsu Academy 0 2 2 8
40 Kaijiuoukoku 0 2 1 7
41 Cdjj 0 2 1 7
42 Suto Academy 0 2 1 7
43 Ikuno - Bjj 0 2 0 6
44 Ragnarok Jiu-jitsu 1 1 1 4
45 Newaza-world Hanshin 0 0 4 4
46 Takatsuki Jiu-jitsu 0 1 0 3
47 Jiu-jitsu Brothers 0 1 0 3
48 Aacc 0 1 0 3
49 Jiuojuku 0 1 0 3
50 Place-k Scorpion Gym 0 1 0 3
51 Streit Bjj 0 0 2 2
52 Angura 0 0 1 1
53 Kawaigumi 0 0 1 1
54 Kyoto Nanige 0 0 1 1
55 Paraestra Hakata 0 0 1 1
56 Striking Gym Ares 0 0 1 1
57 Mma Z Gym 0 0 1 1
58 Kz Factory Himeji 0 0 1 1
59 Paraestra Kakogawa 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Tk Training Center 4 2 0 42
2 Team Legnum 3 1 2 32
3 Paraestra Izumi 1 3 1 19
4 Tokai Bjj 0 0 0 18
5 Gracie Barra 1 2 1 16
6 Seirinkan 1 1 0 12
7 Seishin Bjj 1 1 0 12
8 Buffalo Jiu-jitsu 1 0 0 9
9 Suto Academy 0 1 0 3
10 Rocks Team 0 0 1 1

Event Results

male grey pee wee feather
  • 1st Jinsei Yajima Tk Training Center
  • 2nd Motoki Fujiwara Paraestra Izumi
  • 3rd Kanta Kawamoto Team Legnum
male white junior rooster
  • 1st Rikuto Mizote Seirinkan
  • 2nd Hinata Kimoto Team Legnum
male yellow junior rooster
  • 1st Egawa Azu Tk Training Center
  • 2nd Souma Yamamoto Paraestra Izumi
male yellow junior middle
  • 1st Daiki Itou Buffalo Jiu-jitsu
  • 2nd Vitor Basso Gracie Barra
  • 3rd Kenzo Karakawa Rocks Team
male orange junior light feather
  • 1st Yamamoto Maiki Tk Training Center
  • 2nd Mimi Nakamura Paraestra Izumi
  • 3rd Kousei Yamamoto Paraestra Izumi
male orange junior feather
  • 1st Murakami Moe Tk Training Center
  • 2nd Syunsaku Kanetuki Gracie Barra
male white teen rooster
  • 1st Sakutaro Murakoshi Team Legnum
male white teen medium heavy
  • 1st Riku Kyouda Team Legnum
  • 2nd Yuuto Kasama Seirinkan
male yellow teen rooster
  • 1st Hiroto Tsushima Gracie Barra
  • 2nd Yamamoto Kouhei Seishin Bjj
  • 3rd Riku Ito Team Legnum
male orange teen feather
  • 1st Turuta Sinya Team Legnum
  • 2nd Shunsuke Yamamoto Suto Academy
male orange teen medium heavy
  • 1st Tatsunari Arai Paraestra Izumi
  • 2nd Egawa Sena Tk Training Center
male white juvenile feather
  • 1st Matheus Onda Tokai Bjj
  • 2nd Hiroto Takayama Gracie Barra
male white adult rooster
  • 1st Kobayashi Yuuki Flight Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Itoi Yuuji Team Legnum
  • 3rd Takahiro Kamisuna Team Legnum
  • 3rd Masashi Okuno Miburo
male white adult light feather
  • 1st Matheus Onda Tokai Bjj
  • 2nd Tatsuya Honda G-free
  • 3rd Hamamoto Kohei Paraestra Ehime
  • 3rd Youhei Nakajima Jiusenkan
male white adult feather
  • 1st Makita Naohiro Team Legnum
  • 2nd Tubasa Endou Cdjj
  • 3rd Ryuya Kamio Sol Rosto Jiu Jitsu
  • 3rd Kamada Masaya Kz Factory Himeji
male white adult light
  • 1st Shinsuke Hatta Kanazawa Bjj
  • 2nd Kaito Yoshida Team Legnum
  • 3rd Kazushi Mizumoto Jacks
  • 3rd Hideyuki Ishikawa Cdjj
male white adult middle
  • 1st Kouji Kimura Team Legnum
  • 2nd Naohilo Matukawa Grip Jiu-jitsu Team
  • 3rd Matsui Junya Gracie Barra
male white adult medium heavy
  • 1st Chikara Fujimoto Paraestra Osaka
  • 2nd Hiyamizu Katsutosi Gracie Barra
  • 3rd Fukutaro Sawa Jacks
male white adult heavy
  • 1st * David Burbridge Ragnarok Jiu-jitsu
male white adult open weight
  • 1st Naohilo Matukawa Grip Jiu-jitsu Team
  • 2nd Matsui Junya Gracie Barra
  • 3rd Makita Naohiro Team Legnum
  • 3rd Kaito Yoshida Team Legnum
male blue adult rooster
  • 1st Naoto Ohtsubo Mma Dojo Cobra Kai
  • 2nd Takanori Kanda Jiusenkan
male blue adult light feather
  • 1st Yosiyuki Totizawa Team Legnum
  • 2nd Mukano Hiroaki Paraestra Osaka
  • 3rd Keizou Yamasaki Flight Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Ichirou Matsumoto Nr Jiu-jitsu
male blue adult feather
  • 1st Masashi Ueno Akatsuki
  • 2nd Hiroaki Takahashi Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Yoshitoki Takesue Shooto Gym Blows
  • 3rd Daiki Nagaya Gracie Barra
male blue adult light
  • 1st Onoyama Shoji Paraestra Izumi
  • 2nd Itsuo Ohno Paraestra Ehime
  • 3rd Yuta Tanaka Shooto Gym Blows
  • 3rd Rodrigo Anraku Gracie Barra
male blue adult middle
  • 1st Yoshihiko Hirano G-free
  • 2nd Atsuro Sadanda Gracie Barra
  • 3rd Ranel Simon Felix Gracie Barra
  • 3rd Tomohiro Tanaka Streit Bjj
male blue adult medium heavy
  • 1st Masashi Kubori Shooto Gym Blows
  • 2nd Takaki Yoshida Gracie Barra
  • 3rd Masao Shimizu Striking Gym Ares
male blue adult heavy
  • 1st Vinicius Dornelles Over Limit Bjj
  • 2nd Senshu Takagou Team Legnum
  • 3rd Kanamaru Daisuke Flex Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Ryuta Nakatsuji G-free
male blue adult open weight
  • 1st Yoshihiko Hirano G-free
  • 2nd Daiki Nagaya Gracie Barra
  • 3rd Taichi Nakamura Paraestra Ehime
  • 3rd Nonoguchi Hiroshi Miburo
male purple adult light feather
  • 1st Takuma Kimura Paraestra Izumi
  • 2nd Yoshinori Tsunetomi Place-k Scorpion Gym
male purple adult feather
  • 1st Vanderlei Takasaki Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Shota Takagi Jiu-shin Kai
  • 3rd Takenouchi Keita Team Legnum
  • 3rd Shogo Ogata Gracie Barra
male purple adult light
  • 1st Robson Tanno Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Atsushi Katsuura Paraestra Ehime
  • 3rd Katsuki Shiraishi Gracie Barra
  • 3rd Atsuhi Sunada Gracie Barra
male purple adult medium heavy
  • 1st Wataru Higo Jiusenkan
  • 2nd Hirotaka Nisida Takatsuki Jiu-jitsu
male purple adult heavy
  • 1st * Felipe Abadias Gfteam
male purple adult open weight
  • 1st Felipe Abadias Gfteam
  • 2nd Masataka Ichihashi Gracie Barra
  • 3rd Vanderlei Takasaki Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Robson Tanno Impacto Japan B.j.j
male brown adult feather
  • 2nd Tai Tatsuya Ragnarok Jiu-jitsu
  • 3rd Hiroyuki Yoshinaga Paraestra Osaka
  • 3rd Ryuji Sugano Jiusenkan
male brown adult light
  • 1st Tomoshige Sera Team Legnum
  • 2nd Thiago Hatada Gracie Barra
male brown adult middle
  • 1st Anderson De Faria Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Itsunari Minami Team Legnum
male brown adult heavy
  • 1st * Ryou Moriwaki Jiusenkan
male brown adult ultra heavy
  • 1st * Takumi Higo Jiusenkan
male brown adult open weight
  • 1st Tomoshige Sera Team Legnum
  • 2nd Takumi Higo Jiusenkan
  • 3rd Thiago Hatada Gracie Barra
  • 3rd Koji Matsuda Jiusenkan
male black adult light feather
  • 1st Sangsu Lee Trust Jiu Jitsu Academy
  • 2nd Takahiro Shimizu Jiusenkan
  • 3rd Mitsuhiro Iwami Team Legnum
male black adult middle
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Motoki Ito Jiusenkan
  • 3rd Akifumi Kawazoe Gracie Barra
male black adult medium heavy
  • 1st Masahiro Iwasaki Carpe Diem
  • 2nd Taiju Sasaki Flex Jiu-jitsu Academy
male black adult open weight
  • 1st Akifumi Kawazoe Gracie Barra
  • 2nd Motoki Ito Jiusenkan
  • 3rd Taiju Sasaki Flex Jiu-jitsu Academy
male white master light feather
  • 1st Koji Sasaki Kyoto Uji Bjj
  • 2nd Kusu Tadahiro Jiuojuku
  • 3rd Tsuyoshi Nishiguchi Golleta Jiu-jitsu
  • 3rd Ryoji Kawanishi Gracie Barra
male white master feather
  • 1st Daizou Sakao Soho Taijutsu
  • 2nd Hideki Kobayashi Kaijiuoukoku
  • 3rd Tomohiro Shinohara Paraestra Osaka
  • 3rd Makoto Tsujitani Mma Dojo Cobra Kai
male white master light
  • 1st Hiroki Kurosaki Shooto Gym Kobe
  • 2nd Tsukuo Daisuke Soho Taijutsu
  • 3rd Toru Iizuka Soho Taijutsu
  • 3rd Muramasa Hashimoto Angura
male white master middle
  • 1st Kazuya Koizumi Paraestra Higashi Osaka
  • 2nd Jun Yokoyama Jiusenkan
  • 3rd Koichi Oyadomari Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Dionisclei Dossantos Gracie Barra
male white master heavy
  • 1st Toyama Akinori Paraestra Higashi Osaka
  • 2nd Hironobu Miyamoto Sol Rosto Jiu Jitsu
male white master open weight
  • 1st Hironobu Miyamoto Sol Rosto Jiu Jitsu
  • 2nd Koichi Oyadomari Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Makoto Tsujitani Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Toyama Akinori Paraestra Higashi Osaka
male blue master rooster
  • 1st Fujimura Tomonori Fujita Jiu-jitsu
  • 2nd Hiroshi Tsuzuki Aacc
  • 3rd Motoharu Matsuba Nr Jiu-jitsu
male blue master light feather
  • 1st Hiroako Haga Gracie Barra
  • 2nd Takuto Suezawa Cdjj
  • 3rd Jugo Sango Newaza-world Hanshin
  • 3rd Hideo Yuto Paraestra Izumi
male blue master feather
  • 1st Hiroki Tawamoto G-free
  • 2nd Masahide Iwamura Soho Taijutsu
  • 3rd Asada Tomohiko Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Kazunari Azuma Paraestra Higashi Osaka
male blue master light
  • 1st Elias Santiago Gracie Barra
  • 2nd Kawaguchi Hidehiko Flex Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Takamasa Kawase Paraestra Kakogawa
  • 3rd Atsushi Hasegawa Grip Jiu-jitsu Team
male blue master middle
  • 1st Satoshi Shimozono Ps Lab Osaka
  • 2nd Hidenori Arima Gracie Barra
  • 3rd Masaki Oyama Golleta Jiu-jitsu
male blue master ultra heavy
  • 1st Wagner Freitas Gracie Barra
  • 2nd Marcelo Harada Suto Academy
male blue master open weight
  • 1st Yoshihiro Gouda Kz Factory
  • 2nd Wagner Freitas Gracie Barra
  • 3rd Hiroki Tawamoto G-free
  • 3rd Marcelo Hamanaka Impacto Japan B.j.j
male purple master rooster
  • 1st Ikai Kazuya Team Legnum
  • 2nd Seita Horiuchi Jiu-jitsu Brothers
  • 3rd Taka Imamura Paraestra Hakata
male purple master light feather
  • 1st Fabio Gonçalves Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Masanori Nakanishi Shooto Gym Blows
  • 3rd Zukeran Kiyohito Golleta Jiu-jitsu
  • 3rd Mizuki Kawamura Paraestra Higashi Osaka
male purple master feather
  • 1st Kouichi Shibaguchi Golleta Jiu-jitsu
  • 2nd Hirokura Motoaki Gracie Barra
  • 3rd Yuzo Tanaka Gracie Barra
  • 3rd Ryo Yamada Ragnarok Jiu-jitsu
male purple master light
  • 1st Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Yuuki Future G-free
  • 3rd Nakanowatari Keiji Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Hiroyuki Shimomura Team Legnum
male purple master middle
  • 1st Shinichiro Koga Soho Taijutsu
  • 2nd Armando Fujiyama Gracie Barra
  • 3rd Kazunori Seno Gracie Barra
  • 3rd Tomohiro Ueyama Golleta Jiu-jitsu
male purple master ultra heavy
  • 1st * Fernando Fujiyama Daikiri Gracie Barra
male purple master open weight
  • 1st Masayuki Ogino Team Legnum
  • 2nd Shinichiro Koga Soho Taijutsu
  • 3rd Shinji Sakai Team Legnum
  • 3rd Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
male brown master light feather
  • 1st Takashi Goto Team Legnum
  • 2nd Jungo Arimoto Miburo
  • 3rd Shinya Nakamura Kyoto Nanige
  • 3rd Akira Tani Akatsuki
male brown master feather
  • 1st Marcio Mitsuo Kobayashi Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Hideya Toyama Jiusenkan
  • 3rd Kanda Tatsuya Newaza-world Hanshin
male brown master light
  • 1st Carlos Kimura Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Keisuke Nakamura Jiusenkan
  • 3rd Yutaka Nakanishi Miburo
male brown master middle
  • 1st Wilson Sampaio Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Everton Asao Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Yutaka Senda Jiusenkan
male brown master open weight
  • 1st Everton Asao Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Carlos Kimura Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Wilson Sampaio Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Yutaka Senda Jiusenkan
male black master open weight
  • 1st Rogerio Suto Impacto Japan B.j.j
male white senior 1 light feather
  • 1st Masakatsu Murota Team Legnum
  • 2nd Shinya Kamei Jacks
male white senior 1 feather
  • 1st Shinobu Ishizu Paraestra Higashi Osaka
  • 2nd Yuichiro Sumi Team Legnum
  • 3rd Kenichi Takeda Gracie Barra
  • 3rd Sin-ichi Kuwahara Streit Bjj
male white senior 1 medium heavy
  • 1st Yamagata Shinji Jacks
  • 2nd Kawamoto Shinichi Gracie Barra
male white senior 1 open weight
  • 1st Masakatsu Murota Team Legnum
  • 2nd Takumi Hagino Gracie Barra
  • 3rd Shinobu Ishizu Paraestra Higashi Osaka
  • 3rd Yuichiro Sumi Team Legnum
male blue senior 1 light feather
  • 1st Kazuma Yashiro Jiusenkan
  • 2nd Tomomi Takemoto Paraestra Izumi
  • 3rd Hiroki Yoneda Gracie Barra
  • 3rd Tomoyuki Kodera Seishin Bjj
male blue senior 1 feather
  • 1st Seinaga Tokuyama Paraestra Higashi Osaka
  • 2nd Shinichiro Naito Nr Jiu-jitsu
  • 3rd Kenichirou Azuma Naniwa Jiu-jitsu
  • 3rd Motoyuki Nogami Shooto Gym Blows
male blue senior 1 light
  • 1st Hideo Suzuki Gracie Barra
  • 2nd Han Masahiro Gracie Barra
  • 3rd Mitsuru Ikeda Gracie Barra
  • 3rd Kotaro Uragami Gracie Barra
male blue senior 1 middle
  • 1st Turuta Kazusi Team Legnum
  • 2nd Takasi Minami Soho Taijutsu
  • 3rd Hidenori Kuwano Team Legnum
male blue senior 1 medium heavy
  • 1st Sergey Vedenev Gracie Barra
  • 2nd Kimihiko Ninomiya Kaijiuoukoku
male blue senior 1 open weight
  • 1st Sergey Vedenev Gracie Barra
  • 2nd Kotaro Uragami Gracie Barra
  • 3rd Hidenori Kuwano Team Legnum
  • 3rd Kimihiko Ninomiya Kaijiuoukoku
male brown senior 1 light
  • 1st Wada Junichiro Monster House
  • 2nd Daisuke Satou Jacks
male brown senior 1 open weight
  • 1st Wada Junichiro Monster House
  • 2nd Daisuke Satou Jacks
  • 3rd Yojiro Nishimura Gracie Barra
male black senior 1 light feather
  • 1st Hiroaki Yoshioka Paraestra Izumi
  • 2nd Carlos Kihara Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Hiroki Takahashi Miburo
male black senior 1 light
  • 1st Rogerio Filho Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Rodrigo Takemoto Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Hiroya Kawanishi Jiusenkan
male black senior 1 middle
  • 1st Toshio Asada Impacto Japan B.j.j
male black senior 1 open weight
  • 1st Rogerio Filho Rocha Jiu Jitsu
  • 2nd Toshio Asada Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Carlos Kihara Impacto Japan B.j.j
  • 3rd Rodrigo Takemoto Impacto Japan B.j.j
male white senior 2 rooster
  • 1st Komatsu Youji Gracie Barra
  • 2nd Shori Yonezawa Team Legnum
male white senior 2 light feather
  • 1st Tadashi Komasaka Gracie Barra
  • 2nd Kenichi Tanaka Ikuno - Bjj
  • 3rd Yoshihiro Kubota Newaza-world Hanshin
male white senior 2 light
  • 1st Okajima Kenji Ps Lab Osaka
  • 2nd Shinzi Isawa Team Legnum
  • 3rd Eiji Sugaru Team Legnum
male white senior 2 open weight
  • 1st Okajima Kenji Ps Lab Osaka
  • 2nd Kenichi Tanaka Ikuno - Bjj
  • 3rd Yoshihiro Kubota Newaza-world Hanshin
  • 3rd Eiji Sugaru Team Legnum
male blue senior 2 light feather
  • 1st Takeshi Abiru Seirinkan
  • 2nd Hisashi Kotobuki Gracie Barra
  • 3rd Tetsu Tojima Naniwa Jiu-jitsu
  • 3rd Shinichi Mouri Mma Z Gym
male blue senior 2 feather
  • 1st Shinji Nakajima Naniwa Jiu-jitsu
  • 2nd Hiroshi Sato Gracie Barra
male blue senior 2 open weight
  • 1st Hirotaka Yamamoto Gracie Barra
  • 2nd Hideo Suzuki Gracie Barra
  • 3rd Shinji Nakajima Naniwa Jiu-jitsu
  • 3rd Koichi Sakai Gracie Barra
male purple senior 2 rooster
  • 1st Masato Takase Jiu-shin Kai
  • 2nd Fumitaka Iizuka Gracie Barra
male purple senior 2 light feather
  • 1st Yasuaki Nagamoto Miburo
male purple senior 2 light
  • 1st Keiji Tarushita Paraestra Izumi
  • 2nd Ooura Toshihiko Jiusenkan
  • 3rd Masumi Takano Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Daito Shohoichi Gracie Barra
male purple senior 2 open weight
  • 1st Keiji Tarushita Paraestra Izumi
  • 2nd Masumi Takano Mma Dojo Cobra Kai
  • 3rd Ooura Toshihiko Jiusenkan
  • 3rd Daito Shohoichi Gracie Barra
female yellow junior rooster
  • 1st Nachi Satooka Seishin Bjj
  • 2nd Fujimura Siena Tk Training Center
  • 3rd Keiko Uryu Gracie Barra
female white adult rooster
  • 1st Mika Morishita Area Nagasaki
  • 2nd Kumiko Satooka Seishin Bjj
female white adult light feather
  • 1st Luana Dias Tokai Bjj
  • 2nd Okajima Miki Paraestra Higashi Osaka
female white adult feather
  • 1st Yuumi Higo Seishin Bjj
  • 2nd Chie Nishibori Shooto Gym Blows
  • 3rd Yasuko Ueda Team Legnum
  • 3rd Yuko Sugita Team Legnum
female white adult open weight
  • 1st Luana Dias Tokai Bjj
  • 2nd Mika Morishita Area Nagasaki
  • 3rd Chie Nishibori Shooto Gym Blows
  • 3rd Yuko Sugita Team Legnum
female blue adult light feather
  • 1st Abe Aya Team Legnum
  • 2nd Megumi Mikami Gracie Barra
  • 3rd Keiko Kawai Kawaigumi
  • 3rd Rafaelle Yamada Suto Academy
female blue adult open weight
  • 1st Ebisudani Itika Jiusenkan
  • 2nd Rafaelle Yamada Suto Academy
  • 3rd Megumi Mikami Gracie Barra
  • 3rd Abe Aya Team Legnum