ASJJF TOKYO SPRING JIU JITSU CHAMPIONSHIP 2017

Academy Results

Adults

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Rulbjj 10 7 2 73
2 Carpe Diem 4 8 3 47
3 Over Limit Jiu Jitsu Association 5 5 2 42
4 Crowforest 4 5 1 36
5 Ogawa Jiu Jitsu 6 1 0 33
6 Gracie Barra Shizuoka Fuji 4 4 1 33
7 Underground 3 4 0 27
8 Sora Bjj 3 1 5 23
9 Itadaki Jiu Jitsu 2 4 0 22
10 Nova Uniao 3 1 1 19
11 Martial Art And Fitines Luminous 3 0 0 15
12 Master Japan 2 1 2 15
13 Nrcd Newaza Club 2 1 1 14
14 Visca 2 1 0 13
15 Free 2 0 0 10
16 Hakushinkai 2 0 0 10
17 Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama 2 0 0 10
18 Impacto Japan B.j.j 1 1 2 10
19 Futawa Jiu Jitsu 0 3 1 10
20 Paraestra Tb 1 1 1 9
21 Paraestra Kichijoji 0 3 0 9
22 Gokita Gym 0 3 0 9
23 Pogona Club Gym 1 1 0 8
24 Yoyogi Forest Jiu-jitsu Club 1 1 0 8
25 Paraestra Shibuya 1 1 0 8
26 Sunny Fit 1 1 0 8
27 Imanari Jiu Jitsu 1 1 0 8
28 Wajutsu Keisyukai Funabashi Dojo 1 1 0 8
29 Rb Academy 0 2 1 7
30 Endure Bjj 0 2 1 7
31 Duro Gym / Under Ground 1 0 1 6
32 X-treme Jiu-jitsu Academy 1 0 1 6
33 Pato Studio 1 0 1 6
34 Strapple Toride Jiu Jitsu Academy 0 2 0 6
35 Paraestra Sapporo 1 0 0 5
36 Newaza World Shinagawa 1 0 0 5
37 Damm Fight Japan 1 0 0 5
38 Vanguard Jiu Jitsu Japan 1 0 0 5
39 Friends Bjj 1 0 0 5
40 Trial 1 0 0 5
41 Newaza World 1 0 0 5
42 Paraestra Kawasaki 1 0 0 5
43 Gracie Gym Fujinomiya 0 1 1 4
44 Natural 9 0 1 1 4
45 Team Legnum 0 1 0 3
46 Gracie Barra 0 1 0 3
47 Sekitani Gold Team 0 1 0 3
48 X-treme Ebina 0 1 0 3
49 Inazuma Jiu-jitsu Academy 0 1 0 3
50 Club Barbarian 0 1 0 3
51 Axis Ichinomiya 0 1 0 3
52 Reversal Gym Tachikawa Alpha 0 1 0 3
53 Paixao Jiu Jitsu 0 1 0 3
54 Newaza World Koedo 0 0 2 2
55 Infight Japan 0 0 2 2
56 Lotus Setagaya 0 0 1 1
57 T-blood 0 0 1 1
58 Reversal Gym Yokohama Groundslam 0 0 1 1
59 Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama 0 0 1 1
60 Axis Chiba 0 0 1 1

Kids

Rank Academy Gold Silver Bronze Points
1 Rulbjj 4 1 1 24
2 Carpe Diem 2 3 1 20
3 Crowforest 2 1 3 16
4 Grabaka Jiu-jitsu Club 0 4 1 13
5 Tree Brazilian Jiu Jitsu 2 0 0 10
6 Over Limit Jiu Jitsu Association 1 1 1 9
7 Infight Japan 1 1 0 8
8 Gracie Gym Fujinomiya 1 0 1 6
9 Axis Yokohama 1 0 1 6
10 Paraestra Koiwa 0 2 0 6
11 Ogawa Jiu Jitsu 1 0 0 5
12 Paraestra Kichijoji 0 1 0 3
13 Axis 0 1 0 3

Event Results

male white toddler feather
  • 1st Ayla Franco Rulbjj
  • 2nd James Bewilogua Carpe Diem
  • 3rd Ethan Kneipp Carpe Diem
male white kindergarten feather
  • 1st Ito Kaiji Tree Brazilian Jiu Jitsu
  • 2nd Abe Mikoto Crowforest
  • 3rd Akabane Ryoto Crowforest
male grey kindergarten light
  • 1st Sora Kaneko Carpe Diem
  • 2nd Kaito Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
male grey youth medium heavy
  • 1st Enzo Kuwahara Infight Japan
  • 2nd Kojima Taiyo Axis
  • 3rd Mori Mahiro Axis Yokohama
male grey pre teen light
  • 1st Marjory Franco Rulbjj
  • 2nd Tomoki Ohno Carpe Diem
  • 3rd Kiara Matayoshi Rulbjj
male grey pre teen middle
  • 1st Takahashi Mitsuki Crowforest
  • 2nd Rikuta Yasumoto Grabaka Jiu-jitsu Club
male grey pre teen heavy
  • 1st Abe Tenga Crowforest
  • 2nd Kauan Shimizu Rulbjj
male yellow pre teen middle
  • 1st Sakuya Ito Tree Brazilian Jiu Jitsu
  • 2nd Takehiro Nakaike Paraestra Koiwa
  • 3rd Nalu Tsuyuki Grabaka Jiu-jitsu Club
male grey junior teen feather
  • 1st Itsuki Takahashi Carpe Diem
  • 2nd Eijiro Fukuda Grabaka Jiu-jitsu Club
male grey junior teen middle
  • 1st Fernando Hashimoto Rulbjj
  • 2nd Kaito Uehara Grabaka Jiu-jitsu Club
  • 3rd Ayatou Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
male yellow junior teen middle
  • 1st Gustavo Franco Rulbjj
  • 2nd Ryo Horikawa Carpe Diem
  • 3rd Takahashi Yuuto Crowforest
male yellow junior teen heavy
  • 1st Ogawa Gustavo Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Kuji Yasuda Grabaka Jiu-jitsu Club
  • 3rd Katoh Haruki Crowforest
male orange teen middle
  • 1st Tairon Yamaguchi Axis Yokohama
  • 2nd Yusei Tanaka Paraestra Koiwa
  • 3rd Ariel Reyes Gracie Gym Fujinomiya
male orange teen medium heavy
  • 1st Eduardo Kenji Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Rafael Kuwahara Infight Japan
male white juvenile heavy
  • 1st Phillip Aguena Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Kaue Inoue Rulbjj
male white juvenile open weight
  • 1st Phillip Aguena Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Kaue Inoue Rulbjj
male white adult rooster
  • 1st Taichi Isogai Hakushinkai
  • 2nd Tomoyuki Kinoshita Master Japan
male white adult light feather
  • 1st Kaisei Narita Gracie Barra Shizuoka Fuji
  • 2nd Fujimoto Takumi Crowforest
  • 3rd Masane Hironaka Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
male white adult feather
  • 1st Ang Shin Nova Uniao
  • 2nd Sasaki Jordan Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Hideaki Iwai Nova Uniao
male white adult light
  • 1st Kenya Ijuin Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
  • 2nd Yuta Saito Crowforest
  • 3rd Tokuyama Yuusuke Sora Bjj
male white adult middle
  • 1st Araki Toshiharu Nrcd Newaza Club
  • 2nd Yoshito Takahashi Gokita Gym
  • 3rd Lucas Ozawa Gracie Gym Fujinomiya
male white adult medium heavy
  • 1st David Galves Rulbjj
  • 2nd Nakaya Rodrigo Rulbjj
male white adult ultra heavy
  • 1st Nakano Edivaldo Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Haruki Saito Nrcd Newaza Club
male white adult open weight
  • 1st Kenya Ijuin Hiro Brazilian Jiu-jitsu Academy Yokohama
  • 2nd Yoshito Takahashi Gokita Gym
  • 3rd Tokuyama Yuusuke Sora Bjj
male blue adult light feather
  • 1st Naoki Inoue Hakushinkai
  • 2nd Takeshi Sato Wajutsu Keisyukai Funabashi Dojo
  • 3rd Fabio Harada Infight Japan
male blue adult feather
  • 1st Sato Shokoh Nova Uniao
  • 2nd Kobayashi Kiyotaka Sora Bjj
  • 3rd Chikara Sasamoto Natural 9
male blue adult light
  • 1st Kashimura Jinosuke Trial
  • 2nd Juntaro Ushiku Itadaki Jiu Jitsu
  • 3rd Gonoi Takeshi Duro Gym / Under Ground
male blue adult middle
  • 1st Caio Saiki Friends Bjj
  • 2nd Yuki Kataoka Axis Ichinomiya
  • 3rd Douglas Torres Infight Japan
male blue adult super heavy
  • 1st Igor Tanabe Rulbjj
  • 2nd Christopher Bova Carpe Diem
male blue adult ultra heavy
  • 1st Vinicius Bruto Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Kunihiro Mukai Gokita Gym
male blue adult open weight
  • 1st Victor Santos Rulbjj
  • 2nd Igor Tanabe Rulbjj
  • 3rd Christopher Bova Carpe Diem
male purple adult rooster
  • 1st Makoto Mizusawa Itadaki Jiu Jitsu
  • 2nd Hiroyasu Komakine Paraestra Kichijoji
male purple adult light feather
  • 1st Atsushi Ikegaki Paraestra Shibuya
  • 2nd Takuya Sudo Nova Uniao
male purple adult feather
  • 1st Syuuya Kamikubo Itadaki Jiu Jitsu
  • 2nd Koudai Murata Paraestra Tb
  • 3rd Daiki Shimizu Master Japan
male purple adult light
  • 1st Henrique Diego Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Shoki Higuchi Paraestra Kichijoji
  • 3rd Nakajima Motoyoshi Master Japan
male purple adult middle
  • 1st Lucas Hirotomi Gracie Barra Shizuoka Fuji
  • 2nd Tatsuya Iwanami Itadaki Jiu Jitsu
  • 3rd Dustin Stanley Endure Bjj
male purple adult open weight
  • 1st Henrique Diego Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Caue Andrade Sekitani Gold Team
  • 3rd Lucas Hirotomi Gracie Barra Shizuoka Fuji
male brown adult light feather
  • 1st Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
  • 2nd Meneses Jackson Ogawa Jiu Jitsu
  • 3rd Kazuto Hamasaki Lotus Setagaya
male brown adult feather
  • 1st Keita Ishibashi Duro Gym / Under Ground
  • 2nd Hiroshi Ishida Itadaki Jiu Jitsu
  • 3rd Kimihiro Hirose Futawa Jiu Jitsu
male brown adult light
  • 1st Yoshitaro Kasai Martial Art And Fitines Luminous
  • 2nd Naofumi Geki Itadaki Jiu Jitsu
  • 3rd Takashi Murata Carpe Diem
male brown adult medium heavy
  • 1st * David Garmo Carpe Diem
male brown adult super heavy
  • 1st Haisan Rida Carpe Diem
  • 2nd Arai Yuji Over Limit Jiu Jitsu Association
male brown adult open weight
  • 1st Haisan Rida Carpe Diem
  • 2nd David Garmo Carpe Diem
  • 3rd Bruno Ishi Impacto Japan B.j.j
male black adult light feather
  • 1st Hisashi Ezaki Paraestra Sapporo
  • 2nd Takashi Goto Team Legnum
  • 3rd Bruno Iamamoto Impacto Japan B.j.j
male black adult feather
  • 1st Alexandre Ogawa Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Imaizumi Takashi Paraestra Kichijoji
male white master rooster
  • 1st Yuichiro Terajima Master Japan
  • 2nd Hamashima Tadashi Futawa Jiu Jitsu
male white master light feather
  • 1st Atsushi Tanaka Carpe Diem
  • 2nd Nobuhiro Kawamura Strapple Toride Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Wilson Makiyama Over Limit Jiu Jitsu Association
male white master feather
  • 1st Takishima Shunsuke Sora Bjj
  • 2nd Kosei Takagi Carpe Diem
  • 3rd Masafumi Tojo Pato Studio
male white master light
  • 1st Hisashi Kuwajima Sunny Fit
  • 2nd Kazuhiro Yamamoto Strapple Toride Jiu Jitsu Academy
  • 3rd Yota Nakaso Sora Bjj
male white master middle
  • 1st Taku Akiyama Gracie Barra Shizuoka Fuji
  • 2nd Nicolas Keller Carpe Diem
male white master open weight
  • 1st Nakano Edivaldo Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Taku Akiyama Gracie Barra Shizuoka Fuji
  • 3rd Yota Nakaso Sora Bjj
male blue master rooster
  • 1st Hirotaro Ota Sora Bjj
  • 2nd Masato Ando Paraestra Shibuya
male blue master light
  • 1st Daisuke Horii Imanari Jiu Jitsu
  • 2nd Wataru Horie Carpe Diem
  • 3rd Ogasawara Yuki Sora Bjj
male blue master middle
  • 1st Abe Kentaro Crowforest
  • 2nd Takuwa Yukawa Rb Academy
male blue master medium heavy
  • 1st Keisuke Onuma Master Japan
  • 2nd Ryota Kudo Carpe Diem
  • 3rd Fumiya Yamashita Nrcd Newaza Club
male blue master open weight
  • 1st Abe Kentaro Crowforest
  • 2nd Daisuke Horii Imanari Jiu Jitsu
  • 3rd Wataru Horie Carpe Diem
male white senior 1 feather
  • 1st Gou Uehara Crowforest
  • 2nd Kenichi Yamashita Reversal Gym Tachikawa Alpha
  • 3rd Takuya Hosokawa Rb Academy
male white senior 1 light
  • 1st Satou Daisuke Martial Art And Fitines Luminous
  • 2nd Toshihiro Serizawa Gracie Barra Shizuoka Fuji
male white senior 1 open weight
  • 1st Gou Uehara Crowforest
  • 2nd Naoyuki Morimoto Paixao Jiu Jitsu
  • 3rd Hiroshi Yamazaki Crowforest
male blue senior 1 light feather
  • 1st Motohiro Kubo Newaza World
  • 2nd Shota Yoshida Carpe Diem
  • 3rd Kazuo Fueta T-blood
male blue senior 1 light
  • 1st Tyson Hori Visca
  • 2nd Falc√£o Silva Rulbjj
male purple senior 1 light feather
  • 1st Yusuke Morishita Nova Uniao
  • 2nd Shinji Yamada Natural 9
male purple senior 1 feather
  • 1st Kensuke Onuki Free
  • 2nd Kenji Shimizu Sunny Fit
male purple senior 1 open weight
  • 1st Kensuke Onuki Free
  • 2nd Diogo Nakagawa Over Limit Jiu Jitsu Association
male brown senior 1 medium heavy
  • 1st Adriano Pereira Rulbjj
  • 2nd Takahide Sekine Underground
male brown senior 1 open weight
  • 1st Adriano Pereira Rulbjj
  • 2nd Takahide Sekine Underground
male black senior 1 light
  • 1st Rodrigo Takemoto Rulbjj
  • 2nd Rodrigo Souza Impacto Japan B.j.j
male black senior 1 medium heavy
  • 1st Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 2nd Carlos Yigashira Gracie Gym Fujinomiya
male black senior 1 open weight
  • 1st Alexandre Ogawa Ogawa Jiu Jitsu
  • 2nd Hirokazu Takamoto Pogona Club Gym
  • 3rd Rodrigo Takemoto Rulbjj
male white senior 2 feather
  • 1st Takahide Kitagawa Pato Studio
  • 2nd Hamada Shinichi Futawa Jiu Jitsu
male white senior 2 light
  • 1st Oonari Hiroyuki Martial Art And Fitines Luminous
  • 2nd Yuuichi Takemoto Yoyogi Forest Jiu-jitsu Club
  • 3rd Yosuke Unno X-treme Jiu-jitsu Academy
male white senior 2 middle
  • 1st * Ryuji Kawamura Sunny Fit
male white senior 2 open weight
  • 1st Yosuke Unno X-treme Jiu-jitsu Academy
  • 2nd Hayatsu Hiroyuki Futawa Jiu Jitsu
  • 3rd Yasushi Marui Paraestra Tb
male blue senior 2 light feather
  • 1st Hiromi Ikeda Underground
  • 2nd Hiroshi Hosono Club Barbarian
male blue senior 2 feather
  • 1st Kiyotoshi Aoyama Carpe Diem
  • 2nd Masayoshi Kasahara Underground
male purple senior 2 feather
  • 1st Hideki Hasegawa Newaza World Shinagawa
  • 2nd Akira Noshiroya X-treme Ebina
male purple senior 2 light
  • 1st Takahito Narita Gracie Barra Shizuoka Fuji
  • 2nd Noritaka Nishikawa Rb Academy
  • 3rd Takatoshi Sasaki Newaza World Koedo
male purple senior 2 medium heavy
  • 1st Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Yuji Uchibori Underground
male purple senior 2 open weight
  • 1st Yuji Uchibori Underground
  • 2nd Abdenego Naruse Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Takatoshi Sasaki Newaza World Koedo
male brown senior 2 light feather
  • 1st Michitaka Kuroda Yoyogi Forest Jiu-jitsu Club
  • 2nd Shiomi Takahide Gracie Barra
male black senior 2 feather
  • 1st Atsushi Nisimura Underground
  • 2nd Flavio Tashiro Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 3rd Eduardo Vidal Rulbjj
male black senior 2 open weight
  • 1st Hato Daniel Over Limit Jiu Jitsu Association
  • 2nd Walter Franco Rulbjj
  • 3rd Flavio Tashiro Over Limit Jiu Jitsu Association
male white senior 3 light feather
  • 1st Terunobu Aono Paraestra Kawasaki
  • 2nd Takahashi Toshikazu Crowforest
male white senior 3 light
  • 1st Yasushi Marui Paraestra Tb
  • 2nd Naoya Takahashi Gracie Barra Shizuoka Fuji
male blue senior 3 light feather
  • 1st Yukiharu Higuchi Nrcd Newaza Club
  • 2nd Yoshiharu Soutome Crowforest
male blue senior 3 feather
  • 1st Matia Okubo Visca
  • 2nd Toshiyuki Okudaira Crowforest
male blue senior 3 open weight
  • 1st Kazuo Takizawa Vanguard Jiu Jitsu Japan
  • 2nd Matia Okubo Visca
female orange teen feather
  • 1st Melissa Tejada Gracie Gym Fujinomiya
  • 2nd Miroku Sekimoto Paraestra Kichijoji
female white adult light feather
  • 1st Sae Kokuho Wajutsu Keisyukai Funabashi Dojo
  • 2nd Lam Phan Carpe Diem
  • 3rd Mieko Murata Axis Chiba
female white adult feather
  • 1st Raquel Kawasaki Rulbjj
  • 2nd Katrina Garcia Endure Bjj
female white adult open weight
  • 1st Raquel Kawasaki Rulbjj
  • 2nd Katrina Garcia Endure Bjj
female blue adult light feather
  • 1st Yuriko Naito Sora Bjj
  • 2nd Naho Ohmura Inazuma Jiu-jitsu Academy
  • 3rd Kimika Kawaguchi Reversal Gym Yokohama Groundslam
female blue adult middle
  • 1st Ingrid Franco Rulbjj
female blue adult open weight
  • 1st Agatha Franco Rulbjj
  • 2nd Ingrid Franco Rulbjj
female purple adult feather
  • 1st * Sawako Fukazu Damm Fight Japan
female purple adult open weight
  • 1st Sawako Fukazu Damm Fight Japan
  • 2nd Mayu Kobayashi Gracie Barra Shizuoka Fuji